PolskiDoradca.com
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
e-Poradniki

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001

 

marketing ebook Biznes w UK menu

Mieszkalnictwo w UK

 

logo grun media

Ostatnie posty

Czy Polski Rząd Faktycznie Chce Twojego Podatku?
Co to jest Pension Credit i czy obywatele EU mogą aplikować?
British workers first – nowe wytyczne rządu Theresy May

» Artykuł 50 przegłosowany! Rząd uzyskał większość głosów

Zawsze, jak co rano spojrzałam do wiadomości na moim MSN News, a tam tytuł Zwycięstwo w Commons. Tak się składa, że nie spodziewałam się innego wyniku. Pisałam zresztą o tym we wcześniejszych artykułach i byłam wtedy posądzana o sianie paniki, a to jak dzisiejszy dzień pokazuje, było i jest trafnym spostrzeżeniem. Osoby, które zaprzeczają nieuchronności Brexitu, żyją chyba w innej szerokości geograficznej lub chowają głowę w piasek i udają, że nic się nie dzieje.

Art.50 został przyjęty stosunkiem 498 ZA |114 Przeciw

Ponieważ House of Lords nie dominuje nad House of Commons, ogłoszono więc Zwycięstwo. Tylko 47 laburzystów głosowało przeciw, jest to 1/5 z całej liczby parlamentarzystów tej partii. Reszta z pozostałych 114 osób, to posłowie ze Scottish National Party.

Sprawdziłam, moja MP również głosowała za wprowadzeniem art.50. Dziś ma być opublikowany plan Brexitu wg. Teresy May. Analizując jej ostatnią przemowę, która składała się z 12 punktów, można założyć śmiało, że będą to następujące z nich:

kontrola imigracji
prawo tworzone w UK, a nie akty prawne z Brukseli
opuszczenie wspólnego rynku
ochrona praw pracowników
Obecne prawo jest prawem unijnym, które w takim zapisie nie będzie obowiązywało po wprowadzeniu art.50, które ma oficjalnie mieć miejsce pod koniec marca.

Jak to może przełożyć się na życie po Brexicie dla zwykłego Kowalskiego czy Nowaka?

Obecne aplikacje o stałą rezydenturę zostaną zastąpione aplikacjami bazującymi na prawie WB, a nie Dyrektywie unijnej.
Osoby pobierające zasiłki, a nie posiadające stałej rezydentury, będą subject to immigration control.
Pierwszy z punktów raczej nie trzeba tłumaczyć, po prostu kończy się prawo unijne i wchodzi brytyjskie, które Teresa May przygotowywała jeszcze za rządów Dawida, będąc wtedy szefową Home Office, czyli Home Secretary.

 Stała Rezydentura po polsku. Formularz i broszura

Drugi punkt wyjaśnić można w następujący sposób. Osoba posiadająca urzędowo nadany status rezydenta stałego nie podlega kontroli imigracyjnej, czyli mieszka i pracuje w UK na takich samych zasadach jak Brytyjczycy. Natomiast osobę, która nie ma tego statusu poddaje się kontroli imigracyjnej. Dopóki UK jest w UE nikt z Europejczyków, bez względu na posiadany status nie podlega takiej kontroli. To jednak zmieni się pod koniec marca. Niektóre z zasiłków jak Housing Benefit nie pozwalają na składanie aplikacji przez osoby subject to immigration control, a w Tax Credit osoby, takie mogą złożyć wniosek, ale otrzymają zasiłek tylko na określonych zasadach i po kilkumiesięcznej kontroli. Na pewno nie będą jednak mogli pobierać zasiłków na dzieci mieszkające w Polsce, bo nie będzie obowiązywała koordynacja zasiłków. Z racji wykonywanej pracy mogę powiedzieć, że odmowy zasiłków osobom bez statusu już mają miejsce, głównie przez DWP, które wprowadza Universal Credit. Jak wiele osób wie UC zastąpi międzyinnymi Tax Credit i Housing Benefit. Niestety takich spraw jest coraz więcej, a to dopiero początek. Tax Credit już od 2014 weryfikuje status osób pobierających zasiłki poprzez B&C Residency Group. Rok po pierwszych głosach o konieczność referendum w sprawie wyjścia UK z Unii. Dużo osób otrzymuje teraz listy z informacją o nadpłacie zasiłku. Jak odwołać się od decyzji pisałam >tutaj<

Wzór odwołania (nr 22) znajdziesz w zakładce wzory pism >klik<

Jutro Teresa May będzie rozmawiać o Brexicie, mając poparcie większości parlamentarzystów brytyjskich, z liderami wszystkich państw Unii na spotkaniu w Malcie.

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

Zastanawiasz się nad Powrotem do Polski? >SPRAWDŹ<

____________________________________________________________________________________________________

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

OPINIE KLIENTÓW:

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2017

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się