PolskiDoradca.com
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
e-Poradniki

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001

 

marketing ebook Biznes w UK menu

Mieszkalnictwo w UK

 

logo grun media

Ostatnie posty

Czy Polski Rząd Faktycznie Chce Twojego Podatku?
Co to jest Pension Credit i czy obywatele EU mogą aplikować?
British workers first – nowe wytyczne rządu Theresy May

wtorek, Styczeń 24, 2017, 10:34 am, Polski Doradca

Share on FacebookShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInBuffer this pagePin on Pinterest

Z ostatniej chwili: jest decyzja Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu

Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok High Court z zeszłego roku.

Termin uruchomienia art.50 może się opóźnić z powodu wydanej właśnie decyzji SN, który orzekł, iż rząd Teresy May, nie może wprowadzić artykułu 50 zanim nie zostaną określone zasady na jakich UK ma wyjść z UE oraz nie przeprowadzi głosowania w parlamencie. Pozwoli to osobom, które jeszcze nie złożyły wniosku o stałą rezydenturę na starych unijnych zasadach na skorzystanie z tej opcji. Teresa May planowała po marcu wprowadzenie nowych zasad aplikacji oraz podniesienia opłat za wnioski. 

Dla przypomnienia:

Teresa May deklarowała, że pozwoli przeprowadzić głosowanie nad deal’em, ale po zakończeniu dwuletnich negocjacji z UE. Ponieważ negocjacje z UE jeszcze się nie rozpoczęły Teresa May nie może uruchomić art.50.

We wcześniejszej decyzji Lord Thomas of Cwmgiedd z High Court zdecydował iż, aby wdrożyć Art.50 potrzebna jest do tego zgoda Parlamentu, co niefortunnie wiążę ręce obecnej Premier Teresie May. Według sędziów tylko Parlament może taką decyzję podjąć większością głosów.

Jak wiadomo, nie wszyscy Torysi chcą wyjścia ze struktur europejskich na takich zasadach jakich chce Teresa May. Dodatkowo nie obowiązuje ich partyjna dyscyplina, co utrudnia zadanie stawiane przed May. Niestety rząd nie może samodzielnie, według dzisiejszego wyroku, wprowadzić artykuł 50 w życie.

Zgodnie z opinią sędziów, najbardziej fundamentalną zasadą brytyjskiej Konstytucji jest suwerenność parlamentu. Supreme Court potwierdził właśnie tę suwerenność dzisiejszym wyrokiem.

Prawnicy reprezentujący rząd argumentowali, iż nie musi być zgoda parlamentu, gdyż została ona uzyskana już od narodu w czerwcowym referendum. Jednak sędziowie uznali ten argument za bezpodstawny. Ponieważ według sędziów rząd nie ma prawa bazując na przywileju korony (the crown’s prerogative) wprowadzić artykułu 50 samodzielnie.

Po decyzji Supreme Court pozostaje jeszcze możliwość odwołania się do European Court of Justice, jednak każdy wątpi, aby rząd pozwolił na to, aby to sąd unijny decydował o Brexicie i jego formie.

Cały spór kręci się wokół słów użytych w opisie Art.50, który mówi, że każdy kraj może opuścić UE zgodnie ze swoją Konstytucją i jej regulacjami, a brytyjska Konstytucja gwarantuje suwerenność Parlamentowi i takowa nie może być mu odebrana.

 Stała rezydentura po polsku| Polecamy e-Poradnik z nim wypełnisz formularz samodzielnie >SPRAWDŹ<

Co może zmienić dzisiejszy wyrok? Na pewno nie zmieni to samego faktu wprowadzenia Art. 50 jedynie określi kiedy to nastąpi i na jakich zasadach.

Polecamy:

Gotowe umowy cywilno-prawne w przystępnej cenie
31 Wzorów pism – każdy tylko za £1
ePoradnik – Biznes w UK od kuchni z 11 pomysłami na działalność, wraz z opisem prawnym i finansowym ich działania (transport, gastronomia, opieka i wiele innych)>>SPRAWDŹ<<
ePoradnik – Mieszkalnictwo w UK, jedyne takie kompendium wiedzy, kompleksowe ujęcie wszystkich zagadnień związanych z mieszkalnictwem w UK – Mieszkam w UK
Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

____________________________________________________________________________________________________

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

OPINIE KLIENTÓW:

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2017

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się