PolskiDoradca.com
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
e-Poradniki

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001

 

marketing ebook Biznes w UK menu

Mieszkalnictwo w UK

 

logo grun media

Ostatnie posty

Czy Polski Rząd Faktycznie Chce Twojego Podatku?
Co to jest Pension Credit i czy obywatele EU mogą aplikować?
British workers first – nowe wytyczne rządu Theresy May

» British workers first – nowe wytyczne rządu Theresy May

Wielka Brytania zakończy swobodny przepływ pracy po Brexicie i wprowadzi restrykcje, aby powstrzymać wszystkich, nawet wysoko wykwalifikowanych pracowników UE, o czym można przeczytać w dokumencie Home Office, ujawnionym w The Guardian.

82-stronicowy dokument, oznaczony jako bardzo wrażliwy i datowany na sierpień 2017 r., po raz pierwszy przedstawia, w jaki sposób Brytyjczycy zamierzają podejść do politycznie napędzanego tematu imigracji, co powoduje dramatyczną zmianę polityki na rzecz wprowadzenia twardej zasady – British workers first .

Znalezione obrazy dla zapytania theresa may

„Po prostu mówiąc, to znaczy, że aby uznać imigrację za wartościową dla całego kraju, powinna ona przynosić korzyści nie tylko samemu imigrantowi, ale także społeczeństwu brytyjskiemu”- cytat z dokumentu.

Omawiany dokument Home Office proponuje środki mające na celu zmniejszenie liczby nisko wykwalifikowanych migrantów z UE – oferując im pobyt na czas nie dłuższy niż dwa lata, natomiast dla „wysoko wykwalifikowanych zawodów” zezwolenia na pracę nie przekroczą okresu od trzech do pięciu lat.

Dokument opisuje także stopniowe wprowadzenie nowego systemu imigracyjnego, który kończy prawo osiedlania się w Wielkiej Brytanii dla większości europejskich imigrantów – i stawia nowe, trudne ograniczenia w zakresie praw rodzin danego imigranta. Potencjalnie może to doprowadzić do rozbicia tysięcy rodzin, gdyż nie będzie możliwości sprowadzenia rodziny do UK.

Przedstawienie paszportu będzie obowiązkowe dla wszystkich obywateli UE, którzy chcą przyjechać do Wielkiej Brytanii. W dokumencie proponuje się wprowadzenie systemu tymczasowych biometrycznych dokumentów pobytowych dla wszystkich obywateli UE przybywających do Wielkiej Brytanii po Brexicie na kilka miesięcy.

Ustanowienie zakończenia swobodnego przepływu od pierwszego dnia, a także obniżenie niższej wykwalifikowanej migracji z UE, zakończenie roli europejskiego wymiaru sprawiedliwości w migracji rodzinnej i rozszerzenie elementów „wrogiego środowiska” to plany Theresy May dla długoterminowych migrantów UE którzy nie posiadają dokumentów pobytowych w postaci stałej rezydentury, aby zadowolić tak zwanych zwolenników twardego Brexitu.

Nie Czekaj Zanim Zmienią Się Przepisy, Złóż Swój Wniosek Już Teraz!

 Stała rezydentura po polsku. Formularz i broszura. EEA(PR) >>KLIK<<

 

Dokument Home Office, zatytułowany „System graniczny, imigracja i obywatelstwo w Zjednoczonym Królestwie po wyjściu z Unii Europejskiej”, wyraźnie wyjaśnia, jakie wnioski w tej sprawie nie zostały jeszcze zatwierdzone przez ministrów i” podlegają negocjacjom z UE „. Ale przy pomocy przykładów i schematów blokowych dokument określa kierunek myślenia Home Office w jednej z najbardziej poruszanych tematów debaty o Brexit.

Rozumie się, że dokument, który krążył wokół starszych urzędników i ministrów, już sprowokował dyskusje między ministrami, starających się zrównoważyć wymagania brytyjskich firm chcących zachować swobodny przepływ imigrantów , a oczekiwaniami i poglądami zwolenników twardego Brexitu.

Jest też prawdopodobne, że wielu Europejczyków poczuje, że Wielka Brytania zamierza traktować obywateli UE jako obywateli drugiej kategorii i może spowodować to odwetowe działania ze strony pozostałych 27-krajów bloku.

Propozycje imigracyjne Home Office dotyczące emigrantów z UE obejmują także:

• Plany ograniczenia imigracji z UE poprzez przyznanie „preferencji na rynku pracy pracownikom będącym rezydentami”. Rząd mógłby również ograniczyć ilość obywateli UE poszukujących pracy, zmniejszyć możliwości osiedlania się pracowników w Wielkiej Brytanii w perspektywie długoterminowej i ograniczyć liczbę obywateli UE, którzy mogą przyjechać do Wielkiej Brytanii po pracę wymagającą niskich kwalifikacji.

• Propozycje „przejściowego” okresu realizacji „co najmniej dwóch lat” po dacie Brexitu. Nastąpi to po wprowadzeniu pełnej polityki imigracyjnej dla obywateli UE.

• Plany złamania przepisów UE dotyczących praw członków rodziny rozszerzonej do zamieszkania w Wielkiej Brytanii. W dokumencie stwierdzono, że „w prawie obecnym nie ma praktycznie żadnego ograniczenia co do relacji między obywatelem UE a członkiem rodziny”. „Proponujemy zdefiniowanie członków rodziny jako bezpośrednich członków rodziny, a także trwałych partnerów”, dodaje.

• Jeśli obywatel UE mieszkający w Wielkiej Brytanii chce przywieźć ze sobą małżonka spoza UE, musi zarobić co najmniej 18 600 funtów rocznie.

• Brak nowych kontroli granicznych dla obywateli UE wjeżdżających do kraju, chociaż będą musieli podróżować na paszporcie, a nie na dowodzie tożsamości. Zamiast tego wszystkie nowe przyjazdy osób z Unii Europejskiej będą miały możliwość ograniczonego pobytu około od 3 do 6 m-cy, a następnie, aby zostać dłużej, będą musieli złożyć wniosek biometryczny o pozwolenie na pobyt, który może obejmować także odciski palców.

• W przeciwieństwie do „dyrektywy o swobodnym przepływie osób” zezwolenia na pobyt nie będą przyznawane osobom poszukującym pracy. Wprowadzony zostanie „próg dochodowy” dla „samowystarczalnych” migrantów.

• Plany wprowadzenia kontroli „prawo do pracy”. Muszą być prowadzone przez pracodawców, a sankcje karne mogą mieć miejsce w przypadku wykrycia nielegalnej pracy.

Dokument ma silny motyw „Britain first”. Stwierdza on: „Jest jasne, że jeśli to możliwe, pracodawcy z Wielkiej Brytanii powinni najpierw zatrudniać brytyjczyków. Teraz jest to ważniejsze niż kiedykolwiek, abyśmy mieli właściwie wykwalifikowanych pracowników w kraju, aby zbudować silną i konkurencyjną gospodarkę „.

W dokumencie stwierdzono, że chociaż długoterminowa migracja netto z UE spadła w ciągu ostatniego roku do 133 000, nie można jej kontrolować, ponieważ swobodny przepływ daje obywatelom UE „prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii niezależnie od potrzeb ekonomicznych kraju”.

The Guardian podaje również, że 916 000 obywateli polskich mieszka w Wielkiej Brytanii, więcej niż ogólna liczba obywateli brytyjskich mieszkających w UE.

Proponowany pakiet ma na celu zmniejszenie obecnego rocznego przepływu 250 000 obywateli UE przybywających do Wielkiej Brytanii do „zrównoważonego poziomu”: migracja netto w dziesiątkach tysięcy.

„Nie chodzi o to, aby powstrzymać migrację w UE … Ale w naszej polityce nastąpi fundamentalna zmiana w tym, że rząd będzie brał pod uwagę potrzeby gospodarcze i społeczne kraju w zakresie migracji, a nie pozostawiając tę decyzję całkowicie obywatelom UE i ich pracodawcom”, mówi dokument Home Office.

Cały dokument w języku angielskim można znaleźć >tutaj<

Źródło: Tłumaczenie artykułu z The Guardian 1

© 2017 Tłumaczenie: Monika Kopaczyńska

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się