Emerytura w wieku 70 lat (?) niestety możliwa.

1 na 3 osoby 100 lat

Rząd zamówił ekspertyzę, która miała określić tak zwane „life expectancy”, czyli ile lat żyjemy. Wyszło jak powyżej, czyli jakoby 1 na 3 osoby będzie żyć 100 lat. Składanie więc życzeń 100 lat w zdrowiu wydaje się jak najbardziej trafione. Nie cieszą jednak zapowiedzi rządu zmiany wieku emerytalnego z 67 na 70, albo i wyżej.

czego się cieszą

Obłudne jest „reklamowanie” działań zmian w emeryturach w takiej formie jak powyżej. Nie znam osoby, którą cieszyłyby te zmiany. Zmiany najmocniej odbiją się na  osobach, które obecnie mają 55 lat lub mniej, czyli większość Polaków mieszkającą w Wielkiej Brytanii. Zmiany te dotkną miliony pracujących w Wielkiej Brytanii osób.

Zamówiona ekspertyza ma określić, czy zmiany te można wprowadzić już od roku 2028. Jest to rok, w którym wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zrówna się do jednego poziomu 67 lat. Eksperci zastanawiają się teraz czy łączenie wysokości wieku emerytalnego z żywotnością powinno być jedynym kryterium. Kto z nas wyobraża sobie pracować w wieku 70 lat (sic!). Wyliczono, że 70 letni wiek emerytalny byłby wprowadzony w połowie 2060 roku.

kalkulator emerytur

Według kalkulatora mogłabym przejść na emeryturę w 2046 czyli obecne zmiany dotkną między innymi i mnie, gdyż zmiany w emeryturze mają być wprowadzana w 2028 roku. A żeby tego było jeszcze za mało, to osoby zaczynające pracę teraz mogą być zmuszone pracować i do 75 lat, według finansowego eksperta Toma McPhaila z Hargreaves Lansdown.

Owen Smith, minister w „rządzie cieni” odpowiedzialny za system społeczny, w tym emerytury powiedział ostatnio ” Ludzie słusznie obawiają się, że wyniki tej analizy sugerują, że rząd torysów jest nastawiony na przyspieszenie wzrostu wieku emerytalnego, rzucając w chaos plany emerytalne milionów brytyjskich pracowników.”

70 lat emerytura UK

Brak rzetelniej informacji oraz chaos z powodu ciągłych zmian w systemie emerytalnym, który toczy się już od wielu lat, powoduje, że wiele osób ma problemy z określeniem i przewidzeniem swojego wieku emerytalnego, co odbija się na wysokości przyszłej emerytury. Powód jest prosty, nie wiedzą jak oszczędzać i ile czasu oszczędzać, a ciągłe zmiany im w tych decyzjach nie pomagają.

Wielu ludzi, zwłaszcza kobiety, miało już plany na emeryturę i poczuło, że nie zostali powiadomieni o zmianach odpowiednio wcześnie – co pozostawia im niewiele czasu na dokonanie zmian, które pomogą im sfinansować ich emerytury.

Analiza została ogłoszona tego samego dnia, którego okazało się, że George Osbourne może porzucić plany wprowadzenia stałej ulgi emerytalnej w stawce oprocentowania nawet do 25%, ponieważ byłoby to zbyt trudne politycznie.

kto straci a kto zyskaprt sc The Times z 2015

Kto straci, kto zyska, a kogo te zmiany nie dotkną.

Kto straci.

Według The Times, stracą osoby pracujące w sektorze publicznym, jest ich około 7,4 miliona. Będą musiały one płacić wyższe składki na ubezpieczenie, z którego nie będą mogły się wypisać. Dodatkowo zmiany dotkną również osoby, które pracowały, ale ich składki są niższe niż 10 lat, one nie dostaną emerytury w ogóle. Zmiany odbiją się też na osobach o wyższych zarobkach, które zarabiają £40000 lub więcej w skali roku i mogą liczyć na £ 250 emerytury tygodniowo oraz na dodatek do emerytury, gdyż będzie to zredukowane do £155.65 na tydzień.

Kto zyska.

Największymi zwycięzcami są osoby samozatrudnione, które obecnie mają emeryturę ograniczoną do podstawowej bez dodatku jak w przypadku wysoko zarabiających osób. Jednak po przepracowaniu 35 lat mogą liczyć na tzw flat rate, czyli £155.65 na tydzień, płacąc as little as £2.80 na tydzień na poczet swojej przyszłej emerytury.

____________________________________________________________________

marketing ebook Biznes w UK menuZastanawiasz się nad własną działalnością w UK, ale nie masz pomysłu?Sprawdź!>klik< nasz poradnik – Biznes w UK od kuchni, znajdziesz tam 11 pomysłów na biznes razem z wymaganiami prawnymi oraz optymalizacją podatkową dla Twojego nowego biznesu. GRATIS – przy zakupie otrzymasz „Niezbędnik imigranta” zupełnie za darmo.

____________________________________________________________________

Zyskają również finanse publiczne. Prosty sposób zarządzania, dzięki wprowadzaniu zmian oraz wzrost wieku emerytalnego spowoduje spore oszczędności w budżecie.

Kto ani nie zyska, ani nie straci.

Oczywiście emeryci oraz te osoby, które w najbliższych latach przejdą na emeryturę.

Więcej informacji na temat przyznawania emerytur znajdziesz >tutaj<.

Aby wyliczyć swoją emeryturę możesz skorzystać z tego kalkulatora.

Aby aplikować o emeryturę w Anglii, trzeba wypełnić wniosek, wysyłany zazwyczaj na 4 miesiące przed datą przejścia na emeryturę. Wniosek ten należy wypełnić i zwrócić do  International Pension Centre (IPC).
International Pension Centre
tvp.internationalqueries@dwp.gsi.gov.uk
+44 (0)191 218 7777
Pn-Pt:  8 – 18
The Pension Service 11

Mail Handling Site A
Wolverhampton
WV98 1LW
United Kingdom

Formularz (wniosek) do pobrania tutaj.

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

© 2016 Monika Kopaczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania i rozpowszechniania.

Newsletter