Gdzie i jak otworzyć konto w banku

Jak otworzyć konto w banku?konto w banku

Jeszcze kilka lat wstecz, otwarcie podstawowego konta w banku niektórym osobom nastręczało wiele problemów, odkąd sprawą zajął się rząd i nakazał bankom otwarcie konta każdej osobie, która się do nich zgłosi, wszystko się poprawiło.

Teraz gdziekolwiek się udasz, bank ma obowiązek otworzyć ci podstawowe konto. Do tego celu wystarczy dowód tożsamości i potwierdzenie adresu, lub adres korespondencyjny.

A skoro to ty możesz wybrać bank, postaraj się wybrać najlepiej. Sprawdź jakie korzyści otrzymasz otwierając konto w tym, a nie innym banku. Niektóre banki jeszcze posiadają tzw. konta podstawowe (basic accounts/cash account) do których karta, którą otrzymujesz jest ograniczona w użyciu. I tak, np.: nie możesz zrobić nią zakupów online, a wypłaty z bankomatu mogą być realizowane tylko w bankomatach twojego banku, ewentualnie na poczcie, jeśli bank ma z nią podpisaną umowę.

Warto więc poświęcić trochę czasu, aby znaleźć bank, który zaoferuje ciut więcej. Taki, który pozwoli ci na otwarcie konta – current account – do którego otrzymasz kartę Visa debit. Dzięki niej nie będziesz musiał biegać po mieście szukając swojego oddziału, aby wypłacić swoje ciężko zarobione pieniądze, tylko zrobisz to gdzie bądź. Konto current account, jest za darmo.

Banki posiadają też konta odpłatne, które zawierają dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe. Ja osobiście (ale to jest moje prywatne zdanie) nie pokusiłam się nigdy o takowe konto, bo nie ma w nich nic co by mnie kusiło.

Dla przykładu:

  • ubezpieczenie – travel insurance, okazuje się, że według raportu organizacji Which większość banków oferujących ubezpieczenia w kontach, wie że osoby je wybierające, nie będą mogły z nich skorzystać, np. zapis odnośnie wieku osoby ubezpieczonej, banki oferują ubezp. osobom starszym wiedząc, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia itp.

  • ubezpieczenie samochodu – breakdown cover z Roadside Assistance, masz zazwyczaj w swoim ubezpieczeniu samochodu, po co ci więc dwa?

  • ubezpieczenie komórki, lepsze deal’e uzyskasz u swojego dostawcy, niejednokrotnie ze znaczną zniżką, albo możesz telefon ubezpieczyć poprzez content insurance (czyli kiedy ubezpieczasz sprzęty, meble, odzież itp.); dodatkowo banki nie mówią klientom, że muszą zarejestrować swój telefon, aby w ogóle takie ubezpieczenie ich pokrywało, na przykład, iPhone zostanie ci skradziony i myślisz sobie „OK, moje ubezpieczenie to pokryje”. Zgłaszasz kradzież, po to tylko aby odkryć, że ponieważ nie zarejestrowałeś telefonu – a o tym nikt ci nie wspomniał, że miałeś to zrobić – nie jesteś objęty ubezpieczeniem, za które regularnie płaciłeś;

  • ochrona karty przed użyciem przez osoby trzecie – jesteś automatycznie chroniony, wystarczy zadzwonić w ciągu 24h żeby bank zablokował kartę, a jeśli została ci ona skradziona, to musisz mieć nr referencyjny zgłoszenia sprawy na policję, po co płacić za coś co jest za darmo?

Jeśli uważasz, że zyskasz takie konto jednak otwierając, to zanim to zrobisz przekalkuluj sobie:

£15 mies. x 12 mies.= £180

Jeśli dalej uważasz, że zaoszczędzisz korzystając z ubezpieczeń w koncie oferowanych przez bank, to w takim razie warto takie konto założyć. Jednak jeśli nie będziesz z takich ubezpieczeń korzystał, to po co w ogóle za nie płacić?

Dodatkowo zastanów się czy chcesz otworzyć konto wspólne (dotyczy par) czy osobiste/indywidualne.

Niektóre banki, jak HSBC zazwyczaj nie wymagają specjalnego anonsowania się, czyli możesz otworzyć u nich konto dosłownie z buta, wchodząc prosto z ulicy, bez wcześniejszego umawiania się (oczywiście jeśli posiadasz odpowiednie dokumenty przy sobie).

Wiekszość banków tj., NatWest, Lloyds, TSB czy Santander przyśpieszają aplikację dzięki usłudze online. Najgorzej na tym polu wyglądał Barclays, który wymagał tony dokumentów, ale teraz na szczęście poprawił swoją obsługę klienta.

Zapraszam również do mojej grupy na Facebook’u – Prawne DIY w UK

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2015 aktualizacja 2018

Newsletter