Jak napisać CV i list motywacyjny po angielsku?

logo-Ckeen

CV i list motywacyjnych: reklamuje Ciebie.

Twoje CV i list motywacyjny jest okazją, aby pokazać pracodawcy, co najlepiej potrafisz. Chodzi o sprzedaż swoich umiejętności i doświadczenia, oraz pokazanie,, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

Jak napiszesz CV i list motywacyjny zależy do Ciebie, ale są pewne podstawowe zasady, których należy przestrzegać, jeśli chcesz stworzyć jak najlepsze wrażenie.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby upewnić się, że zostały dołączone wszystkie ważne informacje, kótre pracodawca może potrzebować.

  1. Twoje dane osobowe

Należy podać imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe.

To od Ciebie zależy, czy chcesz podać swój wiek, stan cywilny i obywatelstwo. Osoba rekrutująca powinna być w stanie podjąć decyzję o twoich umiejętnościach i zdolnościach bez tych informacji.

Jeśli dodajesz swój adres e-mail, upewnij się aby dane kontaktowe brzmiały profesjonalnie i tworzyły odpowiednie wrażenie,np.: aniula806080@op.pl, czy ostryXL@wp.pl, zrobią na pewno wrażenie, ale nie wiem czy o takie właśnie ci chodziło.

  1. Twój osobisty profil

 Twój osobisty profil jest jak mini ogłoszenie o tobie i powinien podsumowywać ciebie:

 • umiejętności i cechy

 • pracę i osiągnięcia

 • gdzie zmierza twoja kariera

Powinno to być tylko kilka linii i musisz pochwycić uwagę czytelnika. Staraj się unikać nadmiernie używanych terminów, takich jak „niezawodny”, „ciężko pracujący”, „gracz zespołowy”, „dobre umiejętności komunikacyjne” itd. Te ogólne terminy zbyt często są używane i nie pomoże to twojemu przyszłemu pracodawcy do określenia tego jaką jesteś osobą.

Jeśli np., praca polega na pracy z ludźmi, starają się podkreślić istotne, specyficzne umiejętności, tj.: negocjacje, skuteczne radzenie sobie z wymagającymi klientami, umiejętności prezentacji, likwidowania konfliktów lub wykazujące empatię.

To pomoże czytelnikowi bardziej określić obraz twoich umiejętności, wiedzy i doświadczenia.

Pamiętaj: opis musi być krótki – możesz przejść do szczegółów i podkreślić przykłady swoich umiejętności w późniejszych podpunktach swojego CV.

  1. Historia zatrudnienia i doświadczenie zawodowe

Jeśli już pracujesz od jakiegoś czasu, umieścić jako pierwszą historię zatrudnienia.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w pracy, lepiej jeśli najpierw skupisz uwagę czytelnika na swojej edukacji i odbytych szkoleniach.

W tej sekcji należy rozpocząć od swojej obecnej lub ostatniej pracy, a potem się cofając przedstawić swoich poprzednich pracodawców. Należy podać: nazwę zakładu, okres zatrudnienia, stanowisk i zakres twoich głównych obowiązków. Podaj więcej szczegółów w odpowiednich zakładach, których stanowisko pracy, czy umiejętności pokrywają się z tym o które aplikujesz teraz.

Wskazane jest używanie listy (np. bullet points) i pozytywnego języka przy opisywaniu zakresu obowiązków. Spróbuj myśleć o słowach, które można użyć, aby opisać to, co robiłeś w pracy, jakich osiągnę

dokonałeś, np.: zaprojektowałem, ustanowiłem, nadzorowałem, koordynowałem, stworzyłem lub przekształciłem.

Staraj się odnosić swoje umiejętności i doświadczenie do opisu pracy, specyfikacji osoby, jeśli wysyłasz swoje CV w ciemno. Również uwzględnij wszelką tymczasową pracę i doświadczenia zdobyte w pracy jako wolontariusz.

Unikaj niewyjaśnionych luki w historii zatrudnienia. Jeśli miałeś przerwy z powodu: podróży, poszukiwania pracy, wolontariatu, opieki nad krewnym, to uwzględnij je w CV, napisz czego się nauczyłeś i jakie umiejętności dzięki temu zdobyłeś.

  1. Edukacja i szkolenia

Zacznij od ostatnich kwalifikacji i cofaj się z powrotem do tych, które zdobyłeś jako pierwsze (czyli skończ np. na szkole zawodowej).

Korzystanie przedstawić jest to w punktach lub tabeli, obejmij:

 • uniwersytetu, uczelni lub szkoły do których uczęszczałeś

 • daty w których zostały przyznane tobie poszczególne kwalifikacje

 • wszelkie szkolenia zawodowe związane z pracą, jeśli są istotne

  1. Zainteresowania i osiągnięcia

Może to być hobby, zainteresowania i osiągnięcia, które są istotne dla danej pracy.

Na przykład, jeśli jesteś zaangażowany w pracę dla organizacji lub stowarzyszenia może pokazać, że lubisz poznawać nowych ludzi. Zainteresowania, jak sportu i rekreacja fizyczna mogą również pokazać pracodawcy, że dbasz o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

Staraj się unikać zainteresowań, które możesz zrobić sam jak czytanie, obserwowanie ptaków lub granie w gry wideo, chyba, że odnoszą się one bezpośrednio do stanowiska pracy o jakie się ubiegasz. Mogą one spowodować, że pracodawca będzie się zastanawiał, czy jesteś osobą kontaktową. Zawsze podawaj takie zainteresowania, które są oryginalne i ciekawe.

  1. Dodatkowe informacje

Możesz włączyć ten punkt, jeśli chcesz coś jeszcze dodać, co jest istotne.

Informacje takie które wyjaśniają lukę w historii zatrudnienia. Można także dodać odpowiednie umiejętności, jak na przykład: prawo jazdy, znajomość języków obcych, czy posiadanie aktualnego certyfikatu pierwszej pomocy.

  1. Referencje

Przynajmniej jedna osoba podana w referencjach musi być powiązana z pracą. Jeśli nie pracujesz już od jakiegoś czasu możesz podać dane osoby, która zna cię wystarczająco długo. Możesz także napisać, że referencje są dostępne na życzenie. To od ciebie zależy, czy chcesz podawać dane osobowe osób na których referencje liczysz, czy nie. Jeśli się zdecydujesz na ich podanie, wtedy obok nazwiska tej osoby musisz podać także jej stanowsko, np. – John Smith – manager plus aktualne dane kontaktowe.

Jeśli zaciekawisz przyszłego pracodawcę swoim CV, to już masz 50% szansy na zatrudnienie, wszystko zależy od tego jaki przebieg będzie miała twoja rozmowa kwalifikacyjna.

Zapraszam również do mojej grupy na Facebook’u – Prawne DIY w UK

Inne artykuły w tym temacie:

Niezbędnik Imigranta.docx okładka ebook-page0001 Czego nie wolno agencjom pracy?

jsa Jak przez internet złożyć wniosek o JSA – zasiłek dla bezrobotnych?

 

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2015

Newsletter