PolskiDoradca.com
Mieszkalnictwo w UK

Ostatnie posty

Mieszkalnictwo w UK
Jak założyć firmę bez wkładu własnego? Jaki Biznes w UK?e-Poradnik

» Jak NHS sprawdza pacjentów którzy muszą płacić za leczenie?

nhs Sprawdź jaki formularz będziesz musiał wypełnić. Jeśli już go dostałeś i nie wiesz jak to zrobić, poniżej znajdziesz templata, na podstawie, którego sam go wypełnisz.

 

Na początek, krótkie wprowadzenie do tematu opłat za usługi medyczne w NHS.

Po kilku latach burzliwej dyskusji na temat darmowego leczenia dla imigrantów, które osiągnęło punkt kulminacyjny w trakcie zeszłorocznych wyborów do parlamentu i stało się jedną z kart przetargowych w wyborach. Partia Dawida, postanowił skorzystać z już istniejącej ustawy, która pozwalała na takie kontrole. Ustawa a raczej dwie Ustawy to:

  1. The National Health Service Act 2006
  2. The National Health Service (Charges to Overseas Visitors) regulations 2011

W których jest zawarta informacja, kto za serwis musi zapłacić, a komu się upiecze. Jako, że serwis medyczny w UK do tanich nie należy, natomiast nad skutecznością nie będę się tutaj rozwodzić, warto znać zasady aby uniknąć niepotrzebnych stresów w przyszłości, kiedy przyjdzie Tobie z niego skorzystać.

System NHS oparty jest na rezydencji i nie każda osoba kwalifikuje się do otrzymania darmowej opieki medycznej. Rezydencja nie jest zależna od:

  • narodowości
  • opłaconych podatków czy składek na ubezpieczenie społeczne
  • bycia zarejestrowanym u GP
  • posiadania nieruchomości w UK
  • posiadania numeru NHS

Jest zależna natomiast od stałego zamieszkiwania na terytorium UK w czasie korzystania z serwisu. Jeśli nie zamieszkujesz w UK na zasadzie „settled” to jesteś traktowany jako osoba z zagranicy, która za serwis musi zapłacić. NHS w tym przypadku rekomenduje posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryje wszelkie możliwe koszty leczenia.

Jak NHS sprawdza, czy kwalifikujesz się do darmowej pomocy medycznej?

Przed wizytą otrzymujesz Pre-Attendance Form, wraz z informacją jakie dokumenty musisz dostarczyć. Zazwyczaj masz na to 14 dni.

Formularz ten składa się z 2 stron takich jak poniżej:

WP_20160610_14_02_38_Pro 1 str 1    WP_20160610_14_02_50_Pro 1  str 2

Na powyższych zdjęciach możesz zobaczyć jak wypełnić ten formularz, jeśli nie wiesz jak. Zapis „n/a” oznacza not applicable=nie dotyczy.

Dodatkowo NHS będzie chciał od Ciebie łącznie kopie 3 dokumentów, sprawdź poniżej o jakie dokumenty chodzi:

WP_20160610_14_02_01_Pro 1

Wszystkie te informacje, plus formularze są zawarte w liście, który otrzymasz przed wizytą u lekarza. List z NHS wygląda mniej więcej tak:

WP_20160610_14_02_18_Pro 1  Na dole tego listu podane są Ustawy na jakie NHS się powołuje.

Możesz na początku pobytu w UK korzystać z polskiej karty EKUZ, ale jest ona ważna tylko 3 m-ce. Po tym czasie, aby skorzystać z pomocy będziesz musiał wykazać, że jesteś settled. Jeśli nie udowodnisz takiego statusu, NHS wyśle Tobie rachunek do zapłaty.

Dodatkowo NHS informuje, że jeśli otrzymałeś już taki rachunek i nie zapłaciłeś go w ciągu 3 m-cy, to zgodnie z prawem imigracyjnym, Home Office może odmówić Tobie przyjęcia aplikacji o rezydenturę. Jeśli miałeś taką sytuację, a teraz składasz o EEA (PR) lub EEA (QP) rozważ, że twoja aplikacja może zostać odrzucona.

Więcej informacji znajdziesz na stronie NHS.

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

___________________________________________________________________________________________

Monika 1 Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

Redaktor:

Monika Kopaczyńska,Q.Inst.Pa

Doradca prawny

© GrunMedia Ltd Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania i rozpowszechniania.

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się