Jak samodzielnie wyrobić kartę EHIC?

Jak wyrobić Europejską Kartę ubezpieczenia EHIC.

ehic

Karta EHIC jest niezbędna, kiedy wybierasz się w podróż, nawet jeśli jest to Polska. Najszybszą drogą na wyrobienie jej jest złożenie wniosku w Internecie  (on-line). Można również złożyć aplikację telefonicznie jak i listownie, jednakże będą one rozpatrywane nieco dłużej. Warto jest wyrobić taką kartę, gdyż posiadając ją otrzymasz darmową lub zredukowaną w kosztach opiekę medyczną, jeśli w trakcie pobytu za granicą (poza UK) zachorujesz nagle lub będziesz miał wypadek. Koszty, które poniesiesz zostaną Ci zwrócone przez NHS po powrocie.

Jak złożyć wniosek?

1.       On-line,  poniżej  znajdziecie info jak wypełnić go krok po kroku.

2.       Telefonicznie, dzwoniąc pod numer 0845 6062030 (otrzymasz kartę w ciągu 10 dni).

3.      Listownie, należy wypełnić formularz , który jest dostępny do pobrania na każdej poczcie i wysłać na poniższy adres: EHIC Applications, PO BOX 1115, Newcastle upone Tyne, NE99 1SW.

Za wydanie kart EHIC nie wnosi się żadnej opłaty, jest ona całkowicie bezpłatna. Każdy członek rodziny musi mieć swoją kartę. Możesz wystąpić o nie jednocześnie przy składaniu własnego wniosku. Tak jak i Ty kartę mogą dostać twoi krewni, twój partner i twoje dzieci . Jeśli składasz wniosek o kilka kart w jednym czasie musisz podać dane osobowe tych osób, takie jak: nazwisko, datę urodzenia i numer NHS lub National Insurance Number.

Kto może otrzymać kartę EHIC?

Jest ona dostępna dla wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii, a także dla osób tutaj zamieszkujących, w tym i Polaków. Istnieją dwa przypadki, w których karta EHIC nie uprawnia do darmowej opieki medycznej:

1.       Jeśli zamierzasz wyjechać z UK na stałe.

2.       Jeśli twoja podróż dotyczy zaplanowanego już wcześniej zabiegu medycznego w innym kraju.

Karta EHIC wydawana jest na 5 lat. Kiedy data się przedawni należy wystąpić z wnioskiem o ponową na tej samej zasadzie, jak wyżej podane. Karta można się posługiwać we wszystkich krajach Wspólnoty, jak również w Islandii, Lichtensztajnie  i Norwegii. Szwajcaria nie jest co prawda członkiem Unii, ale ma podpisaną umowę z Wielką Brytanią, w tym kraju także można korzystać z darmowej lub zryczałtowanej opieki medycznej.

Jakiego rodzaju opieka medyczna mi przysługuje?

Karta ta uprawnia do otrzymania opieki w szpitalach i placówkach państwowych. Prywatne nie podlegają ubezpieczeniu. Jeśli potrzebujesz pomocy w nagłym przypadku z powodu swojej niepełnosprawności lub długotrwałej choroby, lub jeśli jesteś w ciąży – również otrzymasz pomoc po okazaniu karty. Ważne, karta nie pokrywa kosztów opieki jeśli wyjeżdżasz z zamiarem porodu w innym kraju.  Na swojej stronie internetowej NHS zachęca do dodatkowego ubezpieczenie się w podróży w firmie ubezpieczeniowej w celu pokrycia wszelkich kosztów opieki medycznej w trakcie wyjazdu za granicę.

Co jeśli moja karta zostanie skradziona lub ją zgubię?

Jeśli stanie się tak w twoim przypadku, po prostu wystąp o następną, możesz to zrobić telefonicznie dzwoniąc pod numer 08456050707, jeśli dzwonisz z zagranicy 00441912127500 lub listownie na adres podany wyżej.  Kiedy przydarzy Ci się to podczas wakacji, możesz wystąpić o kartę zaraz po powrocie lub poprosić kogoś o wystąpienie o nią w twoim imieniu , jeśli potrzebujesz jej niezwłocznie, jest to EHIC Provisional  Replacement Certificate i musisz wystąpić o ten certyfikat do Urzędu ds. Pracy i Emerytur (DWP). Aby uzyskać poradę będąc zagranicą możesz skontaktować się z obsługa klienta EHIC dzwoniąc pod numer 00441912035555.

WYPEŁNIANIE FORMULARZA ON-LINE KROK PO KROKU.

Wejdź na stronę www.ehic.org.uk

Znajdziesz na niej formularz na kartę. Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to zaakceptować (accept) warunki – Terms and Conditions. Następnie wybierz przycisk CONTINUE. Wpisz swoje dane osobowe. Pola oznaczone czerwoną gwiazdką są wymagane. Po kolei:

Title – Mr/Mrs/Ms…

Surname – nazwisko

Forename – imię/imiona

Data urodzenie w porządku dd/mm/rrrr

NHS lub NI No – w przypadku dzieci należy podać numer NHS, który znajdziesz na karcie z przychodni

EHIC PIN Number – jest tylko dla osób, które już posiadają kartę, numer ten znajduje się na karcie i zaczyna się od liter UK.

Czy planujesz zostać na stałe poza granicami UK? Tak/Nie

Jeśli wybrałeś Tak podaj przybliżoną datę od kiedy.

Contact Details – dane kontaktowe.

House Number – Numer domu

Post code – kod pocztowy

Potem możesz wybrać opcję automatycznego wyszukiwania adresu klikając na AUTO-FILL ADDRESS, lub samemu wypełnić pozostałe pola:

Street – ulica

Town – miasto

County – powiat

Country – państwo

Telephone number – numer telefonu

Potem wybierz przycisk CONTINUE .

W następnym oknie wyświetli się zapytanie, czy chcesz wystąpić o kartę także dla swojego partnera. W zależności od potrzeby wybierasz przycisk Tak lub Nie oraz CONTINUE. Jeśli wybrałeś tak wpisujesz krótką listę danych osobowych partnera i wciskasz CONTINUE.  

Następny etap, to podanie danych osobowych dzieci, jeśli nie masz dzieci wybierasz przycisk CONTINUE. Jeśli aplikujesz o kartę dla dzieci wybierasz  opcję ADD (dodaj). Na tej samej zasadzie jak powyżej wypełniasz dane dzieci kończąc przyciskiem CONTINUE. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, możesz dodać następne klikając na ADD. Jeśli myślisz, że wypełniłeś jakieś pola błędnie zaznaczasz wtedy punkt przy nazwisku dziecka i klikasz na EDIT (edytuj), jeśli zdecydowałeś się nie aplikować o kartę dla dziecka wybierasz REMOVE (usuń). 

Po zakończeniu wprowadzania wszystkich danych członków swojej rodziny i wybraniu przycisku CONTINUE  uzyskujesz informację na temat każdego z nich, dane te możesz edytować jeśli są błędnie podane, dlatego warto i trzeba przeglądnąć je jeszcze raz zanim zatwierdzisz je do wysłania.  Jeśli wszystko się zgadza wybierasz przycisk końcowy SUBMIT APPLICATION.

Teraz pozostaje tylko czekać na kartę, która powinna dotrzeć do nas w przeciągu 7 dni roboczych na adres domowy.

Mam nadzieję, iż moje wskazówki jak i informacje jak krok po kroku wypełnić formularz on-line, pozwoli uniknąć korzystania z ogłoszeń typu: „ Zamawianie międzynarodowej karty ubezpieczeniowej w ramach ubezpieczenia NHS – tanio”.


Zapraszam do przyłączenia się do mojej grupy na Facebook’u – 
Prawne DIY w UK

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

Autor: Monika Kopaczyńska – Polski Doradca © 2015 Prawne DIY w UK

Newsletter