Jak wynająć mieszkanie w UK?

Mieszkalnictwo w UK

W odpowiedzi na zapytania mailowe, specjalnie dla ciebie  – temat rzeka – wynajem w UK.

Polacy w  Wielkiej Brytanii naczęściej wybierają dwie poniższe formy wynajmu mieszkań:

I .Najczęściej wybierana przez Polaków jest opcja wynajmu poprzez Agencje Nieruchomości.

Aby zarejestrować się w biurze wynajmu mieszkań zazwyczaj obowiązkowo trzeba podać dane swojego pracodawcy, rodzaj wykonywanej pracy a także wysokość zarobków. Drugą ważną sprawą są referencje. Zazwyczaj agencja prosi o referencje od pracodawcy, banku i od właściciela poprzednio wynajmowanego mieszkania. Może być to trudne w przypadku osób, które dopiero co przybyły do Wielkiej Brytanii.

Jakie są opłaty?

Biuro wynajmu mieszkań może pobrać opłatę tylko po znalezieniu odpowiedniego mieszkania i podpisaniu umowy najmu (tenancy contract). Po podpisaniu umowy nie ma ograniczeń co do wysokości opłat pobieranych przez biuro.

Kiedy możesz mówić o dyskryminacji ze strony biura wynajmu mieszkań?

Zazwyczaj biura wynajmu mieszkań odmawiają osobom, które są bezrobotne, poszukują mieszkania dla swojej rodziny(no children) lub pobierają zasiłki (no DSS). Jeśli taka sytuacja ma miejsce w twoim przypadku, wtedy możesz mówić o dyskryminacji. Warto zapytać o rade specjalisty zanim wystąpisz na drogę sądową, jednak możesz podjąć kroki prawne w oparciu o ustawodawstwo o prawach człowieka. W większości przypadków biuro wynajmu mieszkań nie może dyskryminować z powodu niepełnosprawności , pochodzenia rasowego, czy płci. Biuro mogło dopuścić się dyskryminacji, jeżeli np. odmówiło Ci rejestracji, traktowało Cię mniej priorytetowo w znalezieniu mieszkania lub wymaga płacenia czynszu w sposób, którego normalnie nie stosuje np. za pół roku z góry.

Pytania, które warto i trzeba zadać: warunki wynajmu mieszkań, ile wynosić będzie czynsz i czy suma ta obejmuje opłaty eksploatacyjne, usługi, nośniki energii i opłatę za wodę, wysokość czynszu pobieranego z góry, czy trzeba wnieść dopłatę, czy nieruchomość obłożona jest pożyczką hipoteczną – możesz stracić bowiem mieszkanie jeśli zostanie przejęte ponieważ właściciel nie spłacał pożyczki hipotecznej, nie zapomnij zapytać również o imię i nazwisko, a także adres właściciela mieszkania.

Zadatki i depozyty.

Istnieją dwa rodzaje zadatków i depozytów: zadatek (holding deposit) – pieniądze jakie wpłacasz po wyrażeniu zgody na najem nieruchomości, ale zanim w niej zamieszkasz. Zazwyczaj będzie on odejmowany od depozytu zabezpieczającego (security deposit), jaki wniesiesz przy wprowadzeniu się. Zadatek taki podlega zwrotowi tylko wtedy, jeśli nie wprowadzisz się do nieruchomości z powodów od Ciebie niezależnych,  np. jeśli właściciel podnosi czynsz powyżej uzgodnionej wcześniej kwoty. Depozyt zabezpieczający to pieniądze wpłacone jako zabezpieczenie gdyby wystąpiły np. zaległości w płaceniu czynszu lub mieszkaniu uległoby zniszczeniu. Ważne jest zatem sprawdzenie stanu nieruchomości przed wprowadzeniem się lub zaraz po. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie inwentaryzacji co w mieszkaniu się znajduje i w jakim jest stanie technicznym, dobrze byloby zrobić zdjęcia nie tylko owym przedmiotom, ale także całemu mieszkaniu, aby wyeliminować nieprzyjemności, które mogą nas spotkać przy zdawaniu kluczy od mieszkania.

W kwietniu 2007 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące depozytu. Depozyt będzie pobierany tylko wtedy, kiedy właściciel lub jego agent, należy do planu (scheme) zabezpieczającego depozyt. Istnieją dwa plany:

  1. Custodial – depozyt zostaje „zatrzymany” na koncie niezależnej trzeciej strony przez okres obowiązywania umowy najmu.
  2. Insured – depozyt zostaje ubezpieczony, tylko wtedy właściciel ma prawo go zatrzymać, gdyż ubezpieczenie gwarantuje jego zwrot. Jeśli właściciel planu nie zwróci na koniec umowy depozytu, wtedy w jego imieniu zrobi to ubezpieczyciel.
  1. II. Drugą opcją wynajmu mieszkania w UK, jest wynajęcie go od prywatnego właściciela (private landlord). Listę prywatnych właścicieli można uzyskać w lokalym urzędzie miasta. Do nich stosują się te same zasady, jak wymienione w przypadku agencji mieszkaniowych.

Znasz pewnie te powiedzenie „gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie”? Myślę, że nie warto pytać znajomych, bo  czasem wyolbrzymiają problemy, nawet tam gdzie ich nie ma. Najlepiej jest oprzeć się na własnych odczuciach. Zawsze znajdziesz plusy i minusy, ważne tylko aby tych minusów było jak najmniej. Jaki jest plus poszukiwania mieszkania przy pomocy agencji: duży wybór mieszkań i lokalizacji. Jaki w opcji prywatnych właścicieli: możliwość płacenia czynszu tygodniowo. Minusy musicie znaleźć sami.

Jeśli napotkasz problemy już po zamieszkaniu i nie będziesz mógł wyegzekwować swoich praw, warto wtedy zwrócić się o pomoc do urzędu miasta, a dokładniej do Community Service Department, gdzie Wasza sprawa zostanie skierowana do Housing Renewal Officer. Osoba taka odwiedzi cię w domu i napisze raport z tej wizyty, po czym w twoim imieniu skontaktuje się bądź z agencją, bądź z prywatnym właścicielem. Jeśli urząd wyda nakaz , którego właściciel nie wykona, może on wtedy stracić licencje na wynajem mieszkań nawet na kilka lat. Dlatego warto skorzystać z takiej pomocy, tym bardziej, iż jest ona bezpłatna.

Nigdy nie pozwól na to, aby ktoś skorzystał finansowo na twojej niewiedzy, czy to agencja czy prywatny właściciel. Nie daj się oszukać. Te kilka prostych i przydatnych informacji, które tu znalazłeś pozwoli tobie się od tego uchronić.

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

Inne artykuły w tym temacie:

Niezbędnik Imigranta.docx okładka ebook-page0001Wynajem w UK

housing benefitCouncil Tax

wiadomosci2Depozyt

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

© 2016 Monika Kopaczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania i rozpowszechniania

Newsletter