Jak zarobić 7500 i nie płacić podatku od dochodu?

Jak zarobić £7500 na wynajmie nie płacąc wcale podatku?

Rent a room scheme, czyli jak upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Plan ten pozwala na zarobek £7500 rocznie wolnych od podatku, nie ma to jak extra dochód.

Jakie są zasady tego planu?

Zasady są ogólnie proste i przystępne:

musisz być właścicielem domu lub być najemcą domu,
musi być to twoje jedyne lub główne miejsce zamieszkania,
pokój musi być umeblowany;
Czyli nie tylko właściciel lokalu może z takiego planu skorzystać, ale również zwykły najemca, który wynajmuje lokal od landlorda. Warunek – musisz tam zamieszkiwać razem z podnajemcą, aby skorzystać z tego planu.

Kwota £7500 jest kwotą wolną od podatku określoną na daną nieruchomość. Nie działa tu zasada, że jeśli np. małżonkowie wynajmują lokal razem, to kwota wolna mnoży się przez 2. Taka kwota się wtedy dzieli na 2, czyli każdy z współmałżonków może zarobić dodatkowo rocznie £3750.

Mieszkalnictwo w UK

Łatwo policzyć, że dochód to około £144.23 tygodniowo (£7500/52 tygodnie).

Jeśli twój dochód jest równy tej kwocie lub niższy, to nic nie musisz robić. Twoje zwolnienie z podatku od tego dochodu jest automatyczne. Jeśli jednak dochód twój jest wyższy od kwoty wolnej od podatku, wtedy musisz go uwzględnić w rocznym rozliczeniu (tax return) z HMRC nawet jeśli wcześniej tego nie robiłeś. Musisz poprosić HMRC o formularz tax return

Możesz wtedy wybrać dwie opcje rozliczenia:

  1. możesz skorzystać z powyższego planu,jednak nie będziesz mógł od niego odliczyć kosztów np. remontu, czy wymiany boilera,
  2. możesz nie korzystać z planu i wpisać swój cały dochód z podnajmu, jako dochód z najmu, co pozwoli ci na odliczenie wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem lokalu, opcja ta jest dobra jeśli twoje koszty roczne wynoszą £8000 lub więcej.Opcja druga jest dobra jeśli masz duże koszty roczne związane z lokalem, tj. wymiana boilera, okien, drzwi itp. Każdego roku podatkowego możesz wybierać inną opcję, raz możesz korzystać z planu, a innym razem nie.

Możesz pobierać dodatkowe opłaty za sprzątanie, posiłki czy pranie. Muszą być one dodane do ceny podnajmu. Jeśli podnajem jest wyższy niż ustawowo wolna od podatku kwota £7500 a twój dochód całościowy z innych źródeł, jak np. praca jest wyższy niż Personal Allowance, czyli w obecnym roku podatkowym 2017-2018 jest to kwota £11,500. To wtedy od tego dochodu będziesz musiał zapłacić podatek.

Umowa podnajmu pokoju

 Nie zapomnij o ewidencjonowaniu swojego przychodu. HMRC nie narzuca formy ewidencjonowania. Najprościej jest używać kalendarza w formie książkowej (calendar diary) na każdy rok podatkowy i tam zapisywać swoje przychody i wydatki. Nie trzeba do tego pomocy księgowej, czy specjalnego oprogramowania.

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z planu:

sprawdź swoją umowę kredytową, czy aby bank nie zabronił w niej podnajmu,
sprawdź swoją umowę najmu, czy landlord nie wymaga od ciebie specjalnej zgody na podnajem pokoju w jego lokalu,
sprawdź swoje ubezpieczenie – content insurance, jeśli takowe posiadasz, czy ubezpieczyciel nie podniesie ci składki w chwili kiedy zdecydujesz się na podnajem.
Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, Polub Nas na Facebook’u

Inne artykuły w tym temacie:

Mieszkalnictwo w UKWynajem w UK

Council Tax

Depozyt

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

© 2015 – 2018 Monika Kopaczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania i rozpowszechniania

 

Newsletter