PolskiDoradca.com
Mieszkalnictwo w UK

Ostatnie posty

Mieszkalnictwo w UK
Jak założyć firmę bez wkładu własnego? Jaki Biznes w UK?e-Poradnik

» Jak złożyć skargę do Komisji Europejskiej?

W razie problemu z zakupem dokonanym online za pomocą tego systemu możesz poszukać pozasądowego rozwiązania sporu. Z tego serwisu można skorzystać tylko jeśli zarówno Ty jak i sprzedający posiadacie miejsce zamieszkania/działalności na terenie Unii Europejskiej.

Internetowe rozstrzyganie sporów

UE stworzyła tę stronę, aby pomagać niezadowolonym klientom. Za jej pośrednictwem można złożyć skargę dotyczącą towarów lub usług zakupionych przez internet oraz znaleźć niezależną stronę trzecią („organ rozstrzygający spory”), która zajmie się rozwiązaniem sporu. W niektórych krajach przedsiębiorcy mogą wnosić skargi przeciwko konsumentom(patrz:pytanie 3 poniżej).

składanie skargi do UE na klienta 4 państwa

Wszystkie podane na tej stronie organy rozstrzygające spory zostały poddane weryfikacji, której celem jest zagwarantowanie, że spełniają normy europejskie i są zarejestrowane przez organy krajowe.

Zarejestrowane na tej stronie organy rozstrzygające spory

Z systemu można korzystać w którymkolwiek z 23 języków urzędowych UE. Jeśli chcesz złożyć skargę w związku z dokonanym zakupem, zamiast wnosić sprawę do sądu, możesz skorzystać z alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Tym mianem określa się różne sposoby rozstrzygania sporów bez udziału sądu.

skargi do EU ich rodzaje

Zwykle wygląda to tak, że zwracasz się do niezależnej strony trzeciej o pełnienie roli pośrednika między Tobą a sprzedającym, którego dotyczy skarga. Pośrednik może zaproponować rozwiązanie problemu, narzucić je Tobie i drugiej stronie lub po prostu doprowadzić do spotkania obu stron, które wspólnie szukają rozwiązania. Do znanych alternatywnych form rozwiązywania sporów należą: mediacja, postępowanie pojednawcze, postępowanie polubowne, pomoc rzecznika praw obywatelskich albo biura skarg. W porównaniu z procesem sądowym alternatywne metody rozwiązywania sporów są zazwyczaj tańsze, mniej formalne i szybsze.

Niestety w Polsce nie ma jeszcze krajowego punktu kontaktowego, poniżej podaję adres takiego punktu w UK.

skargi do EU krajowy konsultant w UK

Chcesz złożyć skargę w związku z dokonanym zakupem, ale nie chcesz wnosić sprawy do sądu? Możesz skorzystać z systemu internetowego rozstrzygania sporów, aby znaleźć pozasądowe rozwiązanie sprawy.

skargi do EU prawodastwo

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej Ty i sprzedawca, którego dotyczy skarga, możecie znaleźć organ rozstrzygający spory, a następnie przy jego pomocy spróbować rozwiązać sprawę. Uwaga! Z tego systemu można korzystać tylko, jeśli skarga dotyczy zakupu dokonanego przez internet.

złóż skargę do EU na zakupy w UE 1

Inne artykuły w tym temacie:

20 funtów jeszcze nie wiadomo  Jak przez internet założyć firmę w UK?

pomarańczowy zielony niebieski  Self-assessment

tax1  Samozatrudniony? Nowe zasady opłacania składek

 

___________________________________________________________________________________________

Monika 1 Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

Źródło: Komisja Europejska         Zdjęcia: prt sc ze strony serwisu Komisji Europejskiej

© 2016 – 2018 Monika Kopaczyńska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania i rozpowszechniania.

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się