PolskiDoradca.com
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
e-Poradniki

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001

 

marketing ebook Biznes w UK menu

Mieszkalnictwo w UK

 

logo grun media

Ostatnie posty

Czy Polski Rząd Faktycznie Chce Twojego Podatku?
Co to jest Pension Credit i czy obywatele EU mogą aplikować?
British workers first – nowe wytyczne rządu Theresy May

czwartek, Listopad 3, 2016, 12:20 pm, Polski Doradca

Share on FacebookShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInBuffer this pagePin on Pinterest

Jest decyzja High Court w sprawie Brexitu! Co dalej?

Niezbędnik Imigranta.docx okładka ebook-page0001

Jak potwierdził w dzisiejszej decyzji Lord Thomas of Cwmgiedd, aby wdrożyć Art.50 potrzebna jest do tego zgoda Parlamentu, co niefortunnie wiążę ręce obecnej Premier Teresie May. Według sędziów tylko Parlament może taką decyzję podjąć większością głosów.

Jak wiadomo, nie wszyscy Torysi chcą wyjścia ze struktur europejskich na takich zasadach jakich chce Teresa May. Dodatkowo nie obowiązuje ich partyjna dyscyplina, co utrudnia zadanie stawiane przed May. Niestety rząd nie może samodzielnie, według dzisiejszego wyroku, wprowadzić artykuł 50 w życie.

Zgodnie z opinią sędziów, najbardziej fundamentalną zasadą brytyjskiej Konstytucji jest suwerenność parlamentu. Jeśli wyrok ten nie zostanie odwrócony przez Supreme Court, plany rządu będą zagrożone, gdyż pełną kontrolę nad nimi przejmie parlament.

Prawnicy reprezentujący rząd argumentowali, iż nie musi być zgoda parlamentu, gdyż została ona uzyskana już od narodu w czerwcowym referendum. Jednak sędziowe uznali ten argument za bezpodstawny. Ponieważ według sędziów rząd nie ma prawa bazując na przywileju korony (the crown’s prerogative) wprowadzić artykułu 50 samodzielnie.

Przedstawiciele rządu, jak łatwo się domyśleć, nie są zadowoleni z wyroku sądu i na pewno odwołają się do Supreme Court, aby odwrócić obecny wyrok na swoją korzyść. Po Supreme Court pozostaje jeszcze możliwość odwołania się do European Court of Justice, jednak każdy wątpi, aby rząd pozwolił na to, aby to sąd unijny decydował o Brexicie i jego formie.

Cały spór kręci się wokół słów użytych w opisie Art.50, który mówi, że każdy kraj może opuścić UE zgodnie ze swoją Konstytucją i jej regulacjami, a brytyjska Konstyucja gwarantuje suwerenność Parlamentowi i takowa nie może być mu odebrana.

 Stała rezydentura po polsku okładka-page0001Polecamy e-Poradnik z nim wypełnisz formularz samodzielnie >klik<

Gina Miller, która wraz z grupą prawników złożyła pozew do High Court, uważa że rząd nie powinien korzystać z możliwości apelacji od dzisiejszej decyzji. Jeśli rząd zdecyduje się na apelacje, wtedy Szkoci i Walijczycy mogą wesprzeć w dzałaniach Gine Miller, upatrując w tym swoją szansę.

Co może zmienić dzisiejszy wyrok? Na pewno nie zmieni to samego faktu wprowadzenia Art. 50 jedynie określi kiedy to nastąpi i na jakich zasadach.

Polecamy:

  1. Gotowe umowy cywilno-prawne w przystępnej cenie
  2. 31 Wzorów pism – każdy tylko za £1
  3. ePoradnik – Biznes w UK od kuchni z 11 pomysłami na działalność, wraz z opisem prawnym i finansowym ich działania (transport, gastronomia, opieka i wiele innych) – >>SPRAWDŹ<<
  4. ePoradnik – Mieszkalnictwo w UK, jedyne takie kompendium wiedzy, kompleksowe ujęcie wszystkich zagadnień związanych z mieszkalnictwem w UK – Mieszkam w UK

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

____________________________________________________________________________________________________

 

Monika 1Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

OPINIE KLIENTÓW:

opinie

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2016

 

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się