Opieka medyczna w UK

nhs

Rejestracja u lekarza pierwszego kontaktu.

Wybierz przychodnię, do której chcesz się zarejestrować i sprawdź, czy obejmuje obszar, w którym mieszkasz. Możesz znaleźć GP blisko siebie naNHS Choices

Rejestracja w przychodni.

Skontaktuj się z przychodni i poproś o rejestrację u nich. Będą zwykle poprosić o wypełnienie formularza o nazwie GMS1, podając szczegółowe informacje, takie jak:

  • imię, nazwisko i adres
  • datę urodzenia
  • twój numer NHS (jeśli go znasz)
  • inne informacje, takie jak nazwa i adres poprzedniego GP
  • czy chcesz zostać dawcą organów

Niektóre z przychodni mogą również poprosić cię o dowód tożsamości lub potwierdzenie adresu.

Tymczasowa rejestracja.

 

Jeżeli chcesz zobaczyć lekarza, a przebywasz w danej miejscowości ponad 24 godzin, ale nie dłużej niż trzy miesiące, możesz ubiegać się o taką rejestrację w przychodni jako rezydent czasowy. Zgłoszenia można dokonać za pomocą formularza GMS3.

Podczas rejestracji w nowej przychodni, zostaniesz poproszony aby umówić się na kontrolę swojego stanu zdrowia.

Kontrole zdrowia są zwykle wykonywane przez pielęgniarkę, która poprosi o informacje o twojej osobistej i rodzinnej historii medycznej. Dzięki temu wywiadowi pozwoli to zapewnić ci wszelkie badania lub kontrole, które mogą ci być potrzebne.

Czasami możesz nie być w stanie zarejestrować się w danej przychodni, na przykład może to być wtedy, gdy mieszkasz poza obszarem, na którym działa przychodnia, lub gdy nie przyjmuje nowych pacjentów.

Musisz wtedy poszukać innej przychodni na swoim terenie.

Przychodnia nie może odmówić ci rejestracji, chyba że ma uzasadnione podstawy do tego. Nie może odmówić ci rejestracji ze względu na rasę, klasę społeczną, wiek, religię, orientację seksualną, wygląd, niepełnosprawność, czy stan zdrowia. Musi również podać powody swojej decyzji na piśmie.

W trakcie pierwszej wizyty lekarskiej musisz poinformować lekarza pierwszego kontaktu o swoich chorobach i niepełnosprawnościach. Ważne jest aby mieć dokumenty medyczne już przetłumaczone, aby się nimi okazać. Lekarz pierwszego kontaktu jest odpowiedzielany za skierowanie cię do odpowiednich specjalistów. Im szybciej to zrobisz tym lepiej dla twojego zdrowia. Niestety angielski system opieki zdrowotnej nie jest pozbawiony kolejek do specjalistów, w zależności od specjalisty, można czekać na wizytę od miesiąca do nawet 2 lat.

Zapraszam również do mojej grupy na Facebook’u – Prawne DIY w UK

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2015 – 2018

Newsletter