Rozwód w Szkocji

Jak złożyć wniosek o rozwód / rozwiązanie związku partnerskiego?

Istnieją dwa rodzaje procedur, które mogą być stosowane w Szkocji w celu ubiegania się o rozwód i rozwiązanie związku partnerskiego. Są one często nazywane procedurą „uproszczoną” lub „zrób to sam” oraz procedurą „zwykłą” lub „nie uproszczoną”. Wnioski te można składać w sądzie okręgowym (sheriff court) lub Court of Session, ale stosowane są różne procedury i formularze oraz różne opłaty zależne od miejsca zgłoszenia roszczenia

Którą procedurę rozwodu wybrać?

Uproszczona / „zrób to sam procedura”.

Możesz skorzystać z uproszczonej procedury, jeśli możesz powiedzieć „tak” dla wszystkich tych stwierdzeń:

– Ubiegam się o rozwód / rozwiązanie z powodu nieodwracalnego rozkładu mojego małżeństwa, związku partnerskiego opartego na rocznej separacji za zgodą lub dwuletnim separacji bez zgody lub z powodu wydania tymczasowego świadectwa uznania płci;

-Nie ma dzieci w związku małżeńskim / partnerskim poniżej 16 roku życia;

-Nie ma spraw finansowych, którymi można by się zająć;

-Nie jestem i nie ma oznak, że mój małżonek lub partner nie jest w stanie zarządzać swoimi sprawami z powodu choroby psychicznej, zaburzeń osobowości lub trudności w uczeniu się;

-Nie toczą się żadne inne postępowania sądowe, które mogłyby doprowadzić do zakończenia mojego małżeństwa / związku partnerskiego.

Jeśli odpowiedziałeś -nie- na którekolwiek z tych pytań, nie możesz skorzystać z uproszczonej procedury i zalecamy zasięgnięcie porady prawnej, ponieważ trzeba będzie zastosować „zwykłą” / „nie uproszczoną” procedurę. Więcej informacji, w tym formularze i wskazówki dotyczące procedury uproszczonej / zrób to sam.

Procedura zwyczajna / nie uproszczona.

W przypadku gdy nie można było spełnić kryteriów procedury uproszczonej, należy zastosować zwykłą procedurę. Jest to bardziej skomplikowana procedura, dlatego zalecamy zasięgnięcie porady prawnej. Zobacz więcej informacji na temat zwykłej / nie uproszczonej procedury

Ile kosztuje wniesienie pozwu do sądu?

Opłaty za rozwód będą zależeć od tego, czy korzystasz z procedury uproszczonej, czy zwykłej oraz od tego, czy wniosek został złożony w sądzie rejonowym lub sądzie okręgowym. Możesz być uprawniony do zwolnienia z opłaty, na przykład jeśli otrzymujesz pewne świadczenia państwowe, zobacz opłaty sądowe, aby uzyskać więcej informacji.

W przypadku dalszych pytań dotyczących uproszczonego rozwodu lub rozwiązania stosunku cywilnego należy skontaktować się z lokalnym sądem rejonowym lub sądem okręgowym, jeśli planuje się złożenie wniosku.

Gdzie mogę uzyskać poradę prawną?

Sądy szkockie i ich pracownicy nie mają kwalifikacji prawnych i nie mogą udzielić porady prawnej. Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub informacji o kwalifikowalności do uzyskania pomocy prawnej lub pomocy prawnej, Law Society of Scotland może dostarczyć dane kontaktowe prawników w Twojej okolicy.

Uwaga: podane informacje nie mogą dotyczyć każdej sytuacji, która może powstać w toku roszczenia. Należy również zauważyć, że wskazówki nie są autorytetem, na którym opiera się procedura. 

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, Polub Nas na Facebook’u

________________________________________________________________________________________

 Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

© 2018 GrunMedia Ltd

Newsletter