PolskiDoradca.com
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
e-Poradniki

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001

 

marketing ebook Biznes w UK menu

Mieszkalnictwo w UK

 

logo grun media

Ostatnie posty

Czy Polski Rząd Faktycznie Chce Twojego Podatku?
Co to jest Pension Credit i czy obywatele EU mogą aplikować?
British workers first – nowe wytyczne rządu Theresy May

poniedziałek, Wrzesień 19, 2016, 2:35 pm, Polski Doradca

Share on FacebookShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInBuffer this pagePin on Pinterest

Rozwody w Anglii

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-06-01

Czy są uznawane w Polsce?

Życie różnie się układa. Bardzo często szczęśliwe małżeństwa wyjeżdżające z Polski wracają do kraju już jako osoby rozwiedzione. Zdarza się również tak, że w trakcie pobytu za granicą rodzi się wielka miłość, która niestety okazuje się później jeszcze większą pomyłką. Szczęśliwe wspomnienia po zawartym ślubie w Polsce kończą się rozwodem za granicą. Jak później naprostować to wszystko oraz jak doprowadzić do uznania w Polsce zagranicznego rozwodu?

Rozwód przeprowadzony w kraju członkowskim Unii Europejskiej

Procedury związane z zalegalizowaniem zagranicznego rozwodu w Polsce zależą od kraju, w którym unieważnienie małżeństwa zostało przeprowadzone. Jeśli rozwód miał miejsce w kraju członkowskim Unii Europejskiej, to wówczas taki wyrok wywołuje skutki prawne w Polsce ex lege, czyli z mocy prawa. Nie ma wówczas konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania o uznanie orzeczenia.

Uznanie unieważnienia małżeństwa dokonanego w kraju trzecim

W sytuacji, jeśli wyrok rozwodowy został wydany w krajach niebędących państwami członkowskimi, to jego skuteczność w Polsce zależy od orzeczenia sądu państwa obcego lub rozstrzygnięcia innego organu państwa obcego. Uznanie orzeczenia sądu obcego następuje z mocy prawa, jeżeli spełnione są przesłanki określone w Kodeksie postępowania cywilnego (KPC).

_______________________________________________________________________________________________________

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001Polecamy ePoradnik”Stała rezydentura po polsku” z nim wypełnisz formularz samodzielnie >klik<

_______________________________________________________________________________________________________

Wyjątki!

W przypadku wyroków rozwodowych wydanych przez sądy państw, z którymi łączą Polskę umowy wielostronne lub dwustronne przewidujące wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych, sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku krajów członkowskich. Nie ma wówczas konieczności przeprowadzania dodatkowego postępowania o uznanie zagranicznego wyroku sądu.

Jak widać procedura uznawania zagranicznych wyroków rozwodowych jest uzależniona od kraju, który taki wyrok wydał. Najprościej jest w sytuacji, jeśli rozwód został przeprowadzony na terenie kraju członkowskiego. Natomiast w przypadku pozostałych państw najlepiej upewnić się, czy Polska jest związana z tym krajem umową dwustronną przewidującą wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych.

Separacja zamiast Rozwodu?

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.)

Rozporządzenie Rady 2201/2003/WE z dnia 27 listopada 2003 roku dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie 1347/2000/WE (Dz. Urz. UE L 2003.338.1 z późn. zm.).

 Wysyłasz dziecko z dziadkami do Polski? Potrzebujesz consent agreement dla swoich rodziców/teściów, aby mogli oni bez problemów przewieźć Twoją pociechę gdziekolwiek się wybierają. Tak przygotowany dokument pozwoli na bezstresową podróż zarówno Twojego dziecka jak i krewnych. Nie pozostawiaj tego przypadkowi, zadbaj o to już dziś. Sprawdź! 

Źródło: gov.pl

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

____________________________________________________________________________________________________

 

Monika 1Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

OPINIE KLIENTÓW:

opinie

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2016

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się