Rząd brytyjski wprowadza nowy sposób rejestracji obywateli Unii Europejskiej

Rząd brytyjski wprowadza nowy, obowiązkowy sposób rejestracji obywateli Unii Europejskiej

W październiku Home Office przesłał informacje odnośnie najnowszych zmian dotyczących obowiązkowej rejestracji w systemie, pod nową nazwą EU Settlement Scheme, która ma obowiązywać po 30 marca 2019. Obecny system jest nam wszystkim dobrze znany, jest to formularz EEA PR. 

 

Oba systemy dotyczą tego samego, a mianowicie będą potwierdzać twój status imigracyjny oraz twojej rodziny. Jest on wymagany jeśli chcesz pozostać w UK na stałe po 30 marca 2019, wtedy to oficjalnie Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Rejestracja w nowym systemie będzie obowiązkowa dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy po 2021 dalej chcą korzystać ze swobodnego wyjazdu i wjazdu do UK (brak wiz) oraz uprawnień socjalnych. 

Obecnie nic nie zmienia się w aplikowaniu o stałego rezydenta poprzez formularz EEA PR, jednak będzie on obowiązywał tylko do marca 2019, potem zostanie zastąpiony przez EU Settlement Scheme. Niech cię nie myli EU w nazwie, ten system nie powstał przy współpracy z Unią Europejską i w oparciu o jej przepisy. Nowy system został stworzony przez Home Office i obecnie (od listopada) jest już testowany wśród pracowników uniwersytetów, studentów oraz pracowników NHS. 

Wybór tych grup zawodowych do przeprowadzenia testu jest zaskakujący, gdyż wcześniejsze ustalenia mówiły o przeprowadzeniu go na osobach samotnych (bez rodzin) w dowolnej grupie zawodowej.

Nowy system będzie respektował otrzymane przed jego wprowadzeniem, rezydentury stałe na starych zasadach, czyli w ramach EEA PR. Obecnie Home Office zanotował wzrost wniosków EEA PR, wydaje się, że dużo osób chce zdążyć przed marcem 2019. Z reguły zawsze wolimy to co znane od tego co niewiadome, więc takie zachowanie nie powinno dziwić. 

Jeśli chcesz teraz aplikować o stałą rezydenturę, jednak masz problemy z wypełnieniem formularza EEA PR możesz skorzystać z kompletu tłumaczenia wniosku EEA PR oraz jego broszury (łącznie 140 stron), które znajdziesz >tutaj<  

Jeśli wolisz złożyć wniosek online zamiast w formie formularza możesz skorzystać z tłumaczenia broszury – EEA PR guidance wersja 3 (39 stron) w której znajdziesz wskazówki pomocne w zrozumieniu dokumentów i dowodów, które musisz złożyć, aby wesprzeć swój wniosek i otrzymać kartę stałego rezydenta. Broszurę EEA PR wersja 3 możesz zakupić >tu<

Jeśli ciągle zastanawiasz się czy warto zainwestować £65 w dokument, który pozwoli tobie i twojej rodzinie (jeśli ją posiadasz) spokojnie mieszkać na stałe w Wielkiej Brytanii, po tym jak odbije ona od portu – Unia Europejska, w niedzielnym (25/11/2018) artykule znajdziesz informacje odnośnie tego co będzie wymagane, aby móc mieszkać w UK.

_________________________________________________________________________

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

©2018

Newsletter