PolskiDoradca.com
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
e-Poradniki

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001

 

marketing ebook Biznes w UK menu

Mieszkalnictwo w UK

 

logo grun media

Ostatnie posty

Czy Polski Rząd Faktycznie Chce Twojego Podatku?
Co to jest Pension Credit i czy obywatele EU mogą aplikować?
British workers first – nowe wytyczne rządu Theresy May

poniedziałek, Styczeń 16, 2017, 12:05 pm, Polski Doradca

Share on FacebookShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInBuffer this pagePin on Pinterest

Według The Guardian obywatele z UE mieszkający w UK mogą spotkać się z celową polityką wrogości

Zaczął się nowy rok, a już od samego początku słychać tylko o Brexicie. Funt spada i niestety ma spaść jeszcze bardziej, gdyż jutro Teresa May ma wygłosić swój plan (w wielkim skrócie) wyjścia z Unii Europejskiej. Nie jest to po jej myśli, gdyż od pół roku starała się w ogólne na ten temat nie mówić, ale została niejako do tego zmuszona. Po ostatnich rewelacjach ambasadora UK przy UE w Brukseli, że rezygnuje z piastowanego stanowiska, gdyż rząd Wielkiej Brytanii z Teresą May na czele, nie ma planu wyjścia z UE w ogóle, nawet w zarysie. Wiele osób zaczęło krytykować rząd za brak przygotowania do tak ważnego zadania. Smaczku dodaje ujawniona informacja, że przez kilka ostatnich tygodni David Cameron prowadził intensywne rozmowy z odchodzącym ambasadorem właśnie na temat negocjacji z UE, oczywiście odbywało się to bez wiedzy obecnej premier Teresy May.

Podobny obraz

Ten tydzień będzie tylko o Brexicie, gdyż do końca tygodnia ma być ogłoszona decyzja przez Supreme Court odnośnie tego, czy rząd Teresy May może bez zgody parlamentu rozpocząć negocjacje z UE dotyczące wyjścia z jej struktur. Zwolennicy pozostania w UE czekają na tę decyzję z niecierpliwością. Jednak rząd Teresy May jasno mówi, że i tak wprowadzi art. 50 bez konsultacji z parlamentem.

Mało kto o tym mówi, ale już trwają konsultacje w Home Office oraz innymi mininsterstwami na temat wprowadzenia rejestracji imigrantów, którzy będą przebywali na terenie UK po rozpoczęciu procesu wyjścia. Rozważane są dwie opcje: powrót do WRS lub wizy. Według Financial Times większość pracowników z UE nie przeszłaby obecnego systemu wizowego, który obowiązuje pracowników spoza UE. Brytyjski rząd planuje także pobierać opłaty od pracodawców zatrudniających „skilled workers” z UE po Brexicie w kwocie £1000 rocznie. Oczywiście spotkało się to z ostrym protestem pracodawców.

Obie formy będą odpłatne. Ile taka opłata będzie wynosić nie jest wiadomo. Na pewno wizy są drożą formą rejestracji pracowników niż system WRS, który obowiązywał Polaków do 2011 roku. Warto zaznaczyć, że jeszcze za czasów Teresy May w Home Office podniesiono opłaty za apelację do trybunału imigracyjnego od decyzji tego urzędu o 500% i opłaty te zostały zmienione tylko w tym trybunale, a nie jak jest zazwyczaj we wszystkich trybunałach i sądach. Niektóre portale prasowe jak Guardian okrzyknęły to dyskryminacją na tle rasowym. Rząd starał się po cichu powrócić do niższych opłat w trybunale imigracyjnym jednak ten ruch został zauważony przez prasę brytyjską i odpowiednio przedstawiony.

Jakby tego było mało, przemowa na konferencji partii konserwatywnej obecnej Home Secretary – Amber Rudd została uznana przez policję za ‚hate incident’, po otrzymaniu zgłoszenia od Profesora Joshua Silver z Uniwersytetu w Oxfordzie. Przemowa dotyczyła zatrudniana imigrantów. The Guardian w swoim artykule na pierwszej stronie rozpisuje się  o „celowej polityce wrogości” rządu wobec przebywających obecnie w UK Europejczyków.

Co może zmienić decyzja Supreme Court? Na pewno nie zmieni to samego faktu wprowadzenia Art. 50.
Według portalu WorkPermit.com oczekuje się, iż Teresa May w swoim przemówieniu odniesie się do Europejczyków już mieszkających w UK, iż otrzymają oni status rezydenta jeśli spełnią kryteria uzgodnione przez rząd. Nie jest jednak wyjaśnione o jakie kryteria chodzi, czy o te obecnie obowiązujące, czy być może zostaną ustalone odrębne zasady dla osób, które jeszcze nie mają stałej rezydentury uzyskanej dzięki obecnej aplikacji EEA (PR).

 

Polecamy:

  1. Gotowe umowy cywilno-prawne w przystępnej cenie
  2. 31 Wzorów pism – każdy tylko za £1
  3. ePoradnik – Biznes w UK od kuchni z 11 pomysłami na działalność, wraz z opisem prawnym i finansowym ich działania (transport, gastronomia, opieka i wiele innych) – >>SPRAWDŹ<<
  4. ePoradnik – Mieszkalnictwo w UK, jedyne takie kompendium wiedzy, kompleksowe ujęcie wszystkich zagadnień związanych z mieszkalnictwem w UK – Mieszkam w UK

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

____________________________________________________________________________________________________

 

Monika 1Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

OPINIE KLIENTÓW:

opinie

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2017

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się