PolskiDoradca.com
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
e-Poradniki

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001

 

marketing ebook Biznes w UK menu

Mieszkalnictwo w UK

 

logo grun media

Ostatnie posty

Zastanawiam się nad powrotem do Polski, co muszę wiedzieć?
Tylko do marca 2021 będzie można składać aplikację o stały pobyt w UK
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2018!

czwartek, Styczeń 11, 2018, 8:58 am, Polski Doradca

Share on FacebookShare on Google+Email this to someoneShare on LinkedInBuffer this pagePin on Pinterest

Tylko do marca 2021 będzie można składać aplikację o stały pobyt w UK

Rejestracja 3 milionów obywateli UE w celu „uregulowania statusu” w Wielkiej Brytanii obejmie internetowy formularz wniosku zawierający od sześciu do ośmiu pytań, koszt nie większy niż 72 funty, z decyzją wydaną w ciągu dwóch tygodni,takie są plany Home Office przedstawione przez ministra ds. Imigracji, Brandona Lewisa.

Lewis potwierdził, że uproszczony proces składania wniosku o rejestrację 3 milionów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii rozpocznie się w drugiej połowie tego roku. Ci, którzy kwalifikują się do otrzymania stałego statusu, który daje nieograniczone prawo do życia w Wielkiej Brytanii, będą musieli wykazać się pięcioletnim nieprzerwanym zamieszkaniem w UK i przejść tzw. test kryminalny.

Minister ds. Imigracji bronił Home Office również przed oskarżeniami rosnącego tempa deportacji obywateli UE z Wielkiej Brytanii, którzy mają przeszłość kryminalną lub są osobami bezdomnymi, mówiąc: „to dobra wiadomość dla brytyjskiej opinii publicznej, ponieważ powinniśmy robić wszystko, aby usunąć zagranicznych przestępców”. Lewis powiedział także, że oczekują na decyzję sądu która wyjaśni legalność deportacji osób bezdomnych, którzy są obywatelami UE.

Pełne szczegóły procesu rozpatrywania wniosku o status będą publikowane w miesiącu styczniu. Home Office będzie sprawdzało aplikacje bazując na danych otrzymanych z HMRC i DWP dla tych kandydatów, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii, aby nie musieli oni dostarczać tony dokumentacji już i tak dostępnej w bazie tych dwóch urzędów.

Rząd w porozumieniu z UE wyliczył, że koszt złożonego wniosku o status będzie nie większy niż obecny koszt brytyjskiego paszportu: 72 funty. Ponadto podkreślono, że setki tysięcy obywateli UE, którzy z powodzeniem otrzymali dokumenty stałego pobytu (EEA PR), nie zostaną obciążeni dodatkowymi opłatami, a ich aplikacja o biometryczną kartę, która zastąpi niebieską książeczkę będzie szybka, gdyż przeszli oni już proces sprawdzenia przez HO.

Potwierdził, że obecne wymagania dotyczące zapewnienia stałego miejsca zamieszkania w Wielkiej Brytanii, w tym wymóg kompleksowego ubezpieczenia chorobowego, nie będą miały zastosowania w nowym procesie. Lewis powiedział, że formularz zgłoszeniowy powinien składać się z sześciu do ośmiu pytań, a decyzja powinna być zwykle wydawana w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku online. Porównał go do bieżącego procesu składania wniosku online, przy odnawianiu brytyjskiego paszportu.

Minister wyjaśnił również, że w ramach tych planów uzgodnionych z przedstawicielami Unii Europejskiej, obywatele UE będą mieli dodatkowe dwa lata po marcu 2019 na złożenie aplikacji o stałą pobyt w UK, czyli do marca 2021, jeszcze będzie można przyjeżdżać i osiedlać się w UK. Po tej wydłużonej dacie osoby które nie złożyły aplikacji o pobyt stały będą zmuszone opuścić UK lub aplikować o wizę.

Osoby, które przyjadą do UK przed marcem 2021 będą miały prawo do nabycia wymaganych pięciu lat pobytu w UK, a potem możliwość złożenia wniosku o kartę biometryczną. Czyli osoba, która dla przykładu przyjedzie do UK w luty 2021 roku nabędzie prawo do ubiegania się o status stałego pobytu w lutym 2026 i wtedy będzie też mogła złożyć stosowną aplikację.

Kwestią niewyjaśnioną pozostaje jeszcze opieka medyczna, gdyż osoby które obecnie posiadają karty biometryczne, czyli te spoza EU muszą płacić za opiekę medyczną w UK. W chwili kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii wtedy te same warunki mają tyczyć się również obywateli EU.

Źródło: theguardian

 

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się