Universal Credit

6 benefitów – zasiłków, które znajdą się w Universal Credit.

 cild

Universal Credit oraz pozostałe zmiany w systemie benefitów – zasiłków.

Od października 2013 roku zostanie wprowadzony w życie Universal Credit, ma on zastąpić następujące zasiłki:

 1.      Income support (IS)
 2.         Income-based jobseeker’s allowance (JSA)
 3.         Income-related employment and support allowance (ESA)
 4.         Housing benefit (HB)
 5.        Child tax credit (CTC)
 6.         Working tax credit (WTC)

Nowe aplikacje na zasiłki: IS, income-based JSA oraz income-related ESA zostaną wstrzymane od października 2013, natomiast aplikacji na  HB, CTC i WTC nie będzie można składać od kwietna 2014roku. Zamiast nich będzie można złożyć wniosek o Universal Credit. Natomiast osoby, które już pobierają powyższe zasiłki zostaną przetransferowane do Universal Credit do 2017 roku.

Podane daty mogą się zmienić w trakcie wprowadzania nowego system, wszystko zależy od tego jak cały porces będzie przebiegał.

Universal Credit będzie administrowany i wypłacany przez Departament for Work and Pensions (DWP).

Zmiany w pozostałych zasiłkach:

 

 1. Housing benefit:

Od kwietnia 2013 roku nastąpią zmiany w kwocie zasiłku, nie będzie już można pokryć całej kwoty wynajmu z tego zasiłku, jak było dotychczas.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie socjalne to twój zasiłek mieszkaniowy może być ograniczony z uwagi na ilość sypialni jakie posiadasz. Jeśli urząd stwierdzi, że masz o sypialnie za dużo wtedy obniży twój zasiłek o 14%, jeśli będą to dwie lub więcej sypialni zasiłek zostanie zredukowany o 25%.

 

 1. Council Tax Benefit:

Także od kwietnia 2013 roku zasiłek na podatek lokalny zostanie zniesiony i zastąpiony tzw.”miejscowym wsparciem” , w skrócie każdy urząd bedzie musiał wypracowac własny sposób jego przyznawania. Ponadto łączna kwota przeznaczona na ten cel zostanie obniżona o 10%, co spowoduje spadek aplikacji o ten zasiłek.

 

 1. Community care grant, crisis loan i budgeting loan:

Zasiłki te będą zniesione od kwietnia 2013 roku i zastąpione lokalną pomocą i wsparciem. Wszystkie urzędu zdecyduja jaka będzie najlepsza droga pomocy, łącznie z dostarczaniem używanych mebli, zamiast nowych czy bankami żywności.

Z budgeting loan będzie można starać sie o maternity grant oraz funeral payments, co było dotychczas nie możliwe. Budgeting loan pozostanie dopóki Universal Credit nie zostanie całkowiecie wprowadzony.

 

 1. Disability Living Allowance:

Także od kwietnia 2013 roku DLA zostanie zastąpione nowym zasiłkiem zwanym Personal Independence Payment (PIP), ale tylko dla dorosłych, DLA dla dzieci pozostanie bez zmian.

Od kwietnia rusza” testowanie” tego zasiłku na kilku wnioskach, potem około czerwca  2013 wszystkie nowe wnioski będa już o PIP zamiast o DLA.

Zasiłki osób obecnie pobierających DLA zostaną rozpatrzone ponownie w czasie pomiędzy jesienią 2013 roku a rokiem 2016, lub w chwili zakończenia okresu zasiłkowego.

 

Jeszcze kilka słów o benefit cap.

 Zostanie on także wprowadzony w życie w kwietniu 2013 roku, jak większa część zmian w zasiłkach zawartych w The Welfare Reform Act 2012.

Czego on dotyczy?

Jesli ty lub twój partner jesteście w tzw. wieku produkcyjnym, czyli powyżj 18 lat, lecz poniżej wieku emerytalnego i pobieracie zasiłki oraz tax credit, to ich kwota łączna nie może przekroczyć pewnego poziomu. Zasiłki jakie bierze sie pod uwagę to:

 1.         Universal credit
 2.         Income support
 3.      Jobseeker’s allowance
 4.      Employment and support allowance
 5.        Child benefit
 6.        Child tax credit
 7.      Carer’s allowance
 8.      Industrial injuries benefits
 9.     Housing benefit

Benefit cap nie dotyczy osób lub członków rodziny, które otrzymują:

 1. Working tax credit,
 2. Disability Living Allowance
 3. Constant attendance allowance
 4. lub są wdową/wdowcem (z podowód wojennych)

Wstępnie mówi się, iż limity zasiłków od kwietnia 2013 będą przedstawiały się następująco:

 1. ₤ 500.00 – pary posiadające dzieci i samotni rodzice
 2. ₤ 350.00 – osoby samotne bezdzietne

Natomiast od października 2013 limity będą następujące:

 1. ₤ 2167.00 miesięcznie – pary posiadające dzieci i samotni rodzice
 2. ₤ 1517.00 miesięcznie – osoby samotne bezdzietne

Wsparcie finansowe w opiece nad dziecmi oraz uznaniowe opłaty mieszkaniowe (discretionary housing payments)  zostaną wyłączone z limitu.

Zostaną także wprowadzone pewne odstępstwa od zasady, dotyczyć one będą osób, które:

 1.     są w grupie wsparcia (support group) w ESA, nie będą one podlegały limitowi;
 2.     pracowały przez ostatnie 12 miesięcy i straciły pracę z nie swojej winy, limit dla nich nie będzie obowiazywał przez pierwsze 9 miesiecy;

Zapraszam również do mojej grupy na Facebook’u – Prawne DIY w UK

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych tysięcy stron, które podają tylko suche fakty zapominając o tym, że to co się liczy to praktyka, a nie teoria. Jakiekolwiek są tego powody, nie zmienia to faktu, że strony te nie są pomocne. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej. A jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało.

 

Przygotowanie i opracowanie:

Monika Kopaczyńska, Q.Inst.Pa

Doradca Prawny

© 2013

 

Newsletter