Utrzymanie lojalności klientów. Strategia CRM

Klienci teraz kierują Twoim biznesem . Dzięki rozwojowi internetu łatwiej niż kiedykolwiek porównać sklep i przełączać się między firmami za pomocą kliknięcia myszą. Jednak badania wykazały, że na rynku internetowym klienci bardziej niż kiedykolwiek pragną zaufania.

Relacje z klientami są najcenniejszym zasobem firmy – warta więc o nie zadbać. Brak klientów = brak biznesu. Coraz ważniejsze staje się pozyskanie i zatrzymanie większej liczby klientów, którzy pozostają z Tobą dłużej. Jeśli Twoi klienci są lojalni wobec Twojej firmy, będą o wiele bardziej skłonni wybierać Cię spośród konkurencji. Lojalni klienci będą chętniej polecać Twoją firmę swoim znajomym.

Lojalni klienci wydają więcej i przyciągają jeszcze więcej nowych klientów. Lojalność jest niezwykle cenna. Badania wykazały, że 5-procentowy wzrost wskaźników utrzymania klientów powoduje wzrost zysków o 25 do 95 procent.

Łatwo powiedzieć, że klienci są naszym najważniejszym zasobem, ale przekształcenie strategii CRM w wyniki końcowe to ciężka praca. Oznacza to wygrywanie bitwy o serca i umysły klientów każdego dnia, z każdą interakcją w każdym punkcie kontaktu z klientem. Długotrwałe relacje wynikają jedynie z zaufania uzyskanego przy wielu transakcjach oraz z przekonania klientów, że firma chce ich zatrzymać, a nie odwieść.

Stworzenie firmy skoncentrowanej na kliencie zaczyna się od zdefiniowania strategii CRM, która musi następnie zostać wypełniona nowymi procesami pracy, zmianami organizacyjnymi, a nawet zreorganizowaną kulturą korporacyjną. Aby stworzyć klientów na całe życie, klienci, którzy staną się rzecznikami percepcji (i nie zapominajmy, że postrzeganie to rzeczywistość), muszą wierzyć, że zrobisz dla nich to, co najlepsze, a nie tylko to, co jest najlepsze dla wyników finansowych Twojej firmy.

Aby to zrobić, musisz:

1) Dowiedz się, czego klienci oczekują i dowiedz się, co możesz zapewnić. Nie zaczynaj od dolnej linii. Zysk i przepływ pieniędzy powinny być niej ważne niż uwaga skierowana na potrzeby i preferencje klientów. Oczywiście, zyski są kluczowe. Jednak długoterminowe przepływy pieniężne i zyski pochodzą od stałych klientów.

2) Bądź szczery, słuchaj, otwarcie się komunikuj i dotrzymuj swoich obietnic, które kierujesz do klientów. Dostarcz to, co obiecujesz. Zdecydowanie zbyt wiele firm koncentruje się na sposobach utrzymania klientów, jedynie po to, by stracić z oczu fakt, że ich produkt lub usługa po prostu nie jest tym, czym powinno być. Upewnij się, że rdzeń tego, co robisz, zasługuje na długoterminową lojalność klienta, a następnie poszukaj sposobów jego pielęgnowania. Ułatw sobie robienie interesów z Tobą.

3) Ćwicz, co głosisz i nauczaj tego, co praktykujesz. Traktuj swoich klientów tak, jak chciałbyś być traktowany, a następnie idź jeszcze dalej, w tym klasycznym zdaniu: przekraczając ich oczekiwania. Daj klientom powody do pozostania. Świetna usługa lub produkty są wspaniałe, ale nigdy nie boli, aby przyciągnąć klientów na dłużej. Co powiesz na zniżki dla stałych klientów? Lojalność klientów musi być odpowiednio wyceniona i nagrodzona.

4) Pielęgnuj pracowników. Rozwiązania „staromodne” wciąż zapewniają przewagę. Badania pokazują, że osobisty związek z pracownikami jest kluczem do utrzymania lojalności klientów, a zadowolony personel sprawia, że ​​klienci wracają. Traktuj swoich pracowników tak, jak chciałbyś być traktowany rok po roku. To nie tylko zachęca personel do tego, aby również przyczynili się do zwiększenia lojalności klientów, ale podkreśla także wspierające, elastyczne środowisko. Lojalność pracowników musi być odpowiednio wyceniona i nagrodzona.

 KLIK

5) Używaj rozsądnych praktyk marketingowych. Niewiele osób lubi być zalewanych rozmowami telefonicznymi i mailingowymi, więc nie rób tego! Testuj, testuj, testuj i śledź klientów, którzy wracają. Gdy już wiesz, kim są najlepsi klienci, zaczyna się prawdziwa praca – przekonując ich, by pozostali na zawsze. Wielokrotne powtarzane zakupy twoich produktów/usług i ich retencja odzwierciedlają rzeczywiste przychody  finansowe oraz to, czy firma zapewnia wysoką wartość swoim klientom.

6) Poznaj wartość swoich klientów, segmentów i grup. Wiesz, kto może być lojalny. Niektórzy klienci mają więcej kłopotów, niż są tego warci. Monitoruj, co się dzieje, aby zadowolić klienta; jeśli jest to zbyt kosztowne lub po prostu zbyt dużo pracy – błędem jest twierdzenie, że każdy powinien być klientem przez całe życie.

7) Korzystaj z efektywnych systemów CRM, nie pozwól, aby systemy cię „przejął” to Ty masz nim sterować. Pozwól, aby potrzeby klientów i wszystko powyżej kierowało wykorzystaniem twojej technologii. Pamiętaj, że to jest tylko początek Twojej drogi, a nie koniec. Musisz cały czas pracować nad jak najlepszymi relacjami z klientami.

Powodzenia!

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, Polub Nas na Facebook’u

________________________________________________________________________________________

 Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

© 2018 GrunMedia Ltd

Newsletter