Wynajmujesz pokój (?), sprawdź …

Wynajmujesz pokój (?), sprawdź jak możesz być eksmitowany.

housing benefit

Z racji wysokich kosztów najmu lokali, szczególnie w przypadku dużych miast w UK, Polacy często decydują się na wynajem tylko pokoju. Ma to zapewne sporo korzyści. Zaczynając od niskich kosztów eksploatacyjnych, poprzez ruchomy najem, a kończąc na mniejszej odpowiedzialności prawnej w porównaniu do najmu całej nieruchomości.

Prawa jako najemcy, są prawie takie same jak przy normalnych najmach, czyli:

  • Niezakłócone prawo do mieszkania w nieruchomości.
  • Prawo do mieszkania w nieruchomości o dobrym stanie technicznym, za które odpowiada właściciel.
  • Prawo dostępu do informacji na temat najmu w każdym czasie.

jednak, jest jedno małe ‘ale’. Nie masz prawa do ochrony przed eksmisją.

W normalnej formie prawnej, najmca może bronić się przed eksmisją wszelkimi sposobami, włączając to walkę w sądzie.

Jeśli jesteś najemcą pokoju, twoje prawa są niestety okrojone, tak jak i twoja odpowiedzialność prawna, czyli masz mniej obowiązków więc i mniej praw. I niestety prawa te są akurat ograniczone w odniesieniu do eksmisji.

 Poleca e-Poradnik „Mieszkalnictwo w UK”

 

Mówiąc wprost nie masz żadnej ochrony przed eksmisją. Osoba, która wynajmuje tobie pokój może wymówić najem nawet ustnie, nie ma obowiązku robić tego na piśmie. Musi dać ci odpowiedni czas na wyprowadzkę, ale nie będzie czekać w nieskończoność, aż ty coś znajdziesz, bo nie ma takiego prawa, które by jej to nakazywało. Odpowiedni czas może oznaczać tydzień, dwa lub miesiąc, wszystko zależy od osoby, która podnajmuje tobie pokój.

Jeśli nie wyprowadzisz się o określonym czasie, osoba wynajmująca może zmienić zamki w drzwiach pod twoją nieobecność i nie będzie to niezgodne z prawem. Jedynie czego nie może, to zatrzymać twoich rzeczy, gdyż musi ci je wydać.

Jeśli nie wiesz jak uzyskać pomoc w takich przypadkach i gdzie jej szukać znajdziesz to w poradniku – Mieszkalnictwo w UK – klik.

Mieszkalnictwo w UK, to kompleksowe ujęcie wszystkich zagadnień związanych z mieszkalnictwem, od wynajęcia po kupno. Jedyne takie kompendium wiedzy, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

Inne artykuły w tym temacie:

Wynajem w UK

Council Tax

Depozyt

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

© 2015 – 2018 Monika Kopaczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania i rozpowszechniania

Newsletter