PolskiDoradca.com
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
e-Poradniki

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001

 

marketing ebook Biznes w UK menu

Mieszkalnictwo w UK

 

logo grun media

Ostatnie posty

Czy Polski Rząd Faktycznie Chce Twojego Podatku?
Co to jest Pension Credit i czy obywatele EU mogą aplikować?
British workers first – nowe wytyczne rządu Theresy May

» Zasiłkowy Deal

 

Niezbędnik Imigranta.docx okładka ebook-page0001Dziś, czyli 5 lutego David Cameron spotkał się z Premier Beatą Szydło oraz Prezesem Kaczyńskim w Warszawie. Spotkanie dotyczyło kilku spraw zaczynając od ochrony wschodniej flanki, poprzez problemy z obecnymi imigrantami z Syrii i nie tylko, ale również w sprawie, o którą wielu Polaków mieszkających w UK się obawia. A mianowicie o propozycje zmian w systemie świadczeń społecznych dla Polaków już tu mieszkających, jak i tych którzy dopiero zamierzają przyjechać.

Premier Szydło w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z Premierem Cameronem powiedziała, że sprawa opieki socjalnej musi być jeszcze negocjowana, tymczasem Prezes Kaczyński oświadczył, że jest Deal i to bardzo korzystny dla Polaków. Niestety nie rozwinął tematu zbyt dokładnie, jedyne co jest wiadome to, że:

1. Ograniczenia świadczeń nie dotkną już pracujących w Wielkiej Brytanii.

2. Dzieci imigrantów mieszkających poza Wielką Brytanią, dostaną zasiłki, jednak stawka będzie polska , a nie jak było dotychczas – brytyjska.

3. Decyzje o ograniczeniach świadczeń z udziałem Polski będą jeszcze dyskutowane.

Niby nic konkretnego, ale zwróciłabym szczególną uwagę na dobór słów:

  • Ograniczenia – czyli jakieś będą przewidziane. Pytanie tylko czy 7 letnie jak chce Cameron, czy 4 letnie jak negocjuje Unia, a może spotkają się w połowie drogi i zrobią 5 lat. 5 lat jest bardzo prawdopodobne, szczególnie że DWP już odmawia wypłaty zasiłków twierdząc, że należy mieć stałą rezydenturę (czyli mieszkać w UK 5 lat) aby taki, czy inny zasiłek dostać, gdzie przepisy mówią o habitual residence test, a to są dwie różne ustawy, pierwsza brytyjska, druga unijna. To pokazuje kierunek w jakim podążą David Cameron, a za nim Wielka Brytania.
  • Już pracujących – zasługuje tutaj na szczególną uwagę, bo co jeśli stracisz pracę, nie jesteś już pracujący, tylko już bezrobotny, nawet jeśli z prawem do zasiłku. Już tysiące Polaków jest sprawdzanych przez B&C Residency Group i muszą udowodnić, że faktycznie pracują w UK, czyli czytaj – zarabiają odpowiednią ilość pieniędzy według urzędu.

Wszyscy wiedzą, że Cameron chce jak najwięcej ugrać dla siebie. Premier Wielkiej Brytanii ciągle powtarza, że chce zostać w UE, a przed referendum ma przedstawić Brytyjczykom co udało mu się wywalczyć w Unii.

Stała rezydentura po polsku okładka-page0001 Z tym Poradnikiem samodzielnie wypełnisz formularz EEA (PR).

Jak zmienią się przepisy socjalne w UK, to czas pokaże, jednak nikt nie wątpi w to czy się zmienią, tylko kiedy to nastąpi. Patrząc na tempo jakie narzucił David Cameron odnoszę wrażenie, że może to nastąpić dość szybko, być może już od nowego roku podatkowego, czyli od 6 kwietnia br.

Jeśli spodobał ci się artykuł i strona, polub nas na Facebook’u.

Blog polskidoradca.com nie jest jedną z tych stron, które podają tylko suche fakty. Chcesz poczytać o interesujących Cię informacjach, poradach i wiadomościach (?) nie musisz już dalej szukać, tutaj znajdziesz wszystko czego nie mogłeś znaleźć gdzie indziej.

© 2016 Monika Kopaczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania i rozpowszechniania.

 

Polski doradca UK

Pliki cookies pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies na naszej witrynie. Dowiedz się więcej | Zgadzam się